W tym roku przypada 30. rocznica śmierci Ewy Szelburg-Zarembiny. Pisarka urodziła się w Bronowicach (gm. Góra Puławska) 10 kwietnia 1899 roku. Zmarła w Warszawie 28 września 1986 roku, a 3 października spoczęła na nałęczowskim cmentarzu. Pozostała tu w Nałęczowie – jak pragnęła – na zawsze.
Chcąc upamiętnić Ewę Szelburg-Zarembinę, przypomnieć jej biografię i twórczość we współpracy z Muzeum Bolesława Prusa, Gminą Nałęczów oraz Towarzystwem Przyjaciół Nałęczowa przygotowałyśmy wystawę plenerową,
Na 18 planszach (1,48×1,00 m) prezentowane są reprodukcje unikatowych fotografii i dokumentów ze zbiorów muzealnych oraz rodzinnych archiwów. Zdjęcia opatrzone są fragmentami z utworów Ewy Szelburg-Zarembiny oraz jej biografii. Poszczególne plansze układają się w swoistą księgę, na której stronach można odnaleźć nie tylko wspomnienia o rodzinie pisarki, jej dzieciństwie, twórczości, ale i jej podróżach, pracy społecznej, inicjatywie budowy „Pomnika – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie.
Najmłodsi zwiedzający odnajdą tu ilustracje Mirosława Pokory do zbioru opowiadań „Najmilsi”, czy zdjęcia pisarki z ukochanym psem – Czenem.
Zapraszamy więc wszystkich chętnych: mieszkańców, kuracjuszy i turystów na „spotkanie” z Ewą Szelburg-Zarembiną. Wystawę można oglądać od 20.10. br. przez kilka miesięcy w „Galerii pod lipami” przy Urzędzie Miasta w Nałęczowie (ul. Lipowa 3).
Autorki wystawy: Marta Kempisty, Bogumiła Wartacz, Anna Wziątek, Agnieszka Zadrożna.
Patronat medialny: Polskie Radio Lublin
/materiał nadesłany/