Puławy dzięki prawie 400 milionom złotych z projektów unijnych wzbogaciły się o wiele znaczących obiektów, które żyją już własnym życiem. Miasto nabrało charakteru ponadregionalnego, stało się atrakcyjne dla innowacyjnych przedsięwzięć.
W puławskim Parku Naukowo-Technologicznym lokują się instytucje i firmy, które pracują nad innowacjami. Efekty podziwiają już inni. Implanty, które uzupełniają uszkodzone lub chore części ciała ludzi i zwierząt, to hit ostatnich miesięcy np. uratowana suczka Shila.
Nie tak dawno we Lwowie odbyła się operacja ukraińskiego żołnierza, który na skutek postrzału stracił część żuchwy i uzębienie. Żołnierzowi wszczepiono implant dzięki temu Ukrainiec wrócił do zdrowia, wygląda jak przed urazem.
Dzięki realizacji projektu mającego na celu rozbudowę potencjału badawczego Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego możemy korzystać z najnowocześniejszego oprogramowania służącego do projektowania implantów w oparciu o tomografię komputerową, a istniejący park maszynowy pozwala wykonywać bardzo precyzyjne implanty – mówi Leszek Olbrzymek z łódzko-puławskiej firmy Humanprototype.
O wyzwaniach dla przyszłości więcej w „Kalejdoskopie regionalnym” już w sobotę tuż po 11.00. Zaprasza Czesława Borowik.
Audycja „Kalejdoskop regionalny” powstała przy współpracy Miasta Puławy – www.pulawy.eu.
Fot. archiwum, fot. poniżej ToMa