Chełm zastanawia się nad wejściem do rządowego programu Mieszkanie Plus. Teraz samorząd buduje mieszkania komunalne i socjalne za pośrednictwem własnych spółek.
– Chcemy rozwijać budownictwo wielorodzinne na osiedlu Zachód, także w ramach programu Mieszkanie Plus – mówi pełnomocnik prezydenta Chełma, Roland Kurczewicz. – Nie dysponujemy gruntami Skarbu Państwa, na których plan dopuszczałby budowę obiektów wielorodzinnych. Natomiast bierzemy pod uwagę przystąpienie do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, tak aby dopuścić zabudowę wielorodzinną.
W Chełmie zmiana planów zagospodarowania pod budownictwo wielorodzinne to nic nowego. – Przymierzamy się do tego także podczas listopadowej sesji rady miasta – dodaje Kurcewicz. – Wojskowa Agencja Mieszkaniowa wnioskowała o zmianę planu. Nastąpi ona w rejonie ulic Lubelskiej i Szpitalnej. Po kolejnych procedurach powinno to nastąpić także przy ulicy Trubakowskiej. Tam też będzie mogło powstać kilka bloków, chociażby na potrzeby garnizonu wojskowego.
W ramach rządowego programu Mieszkanie Plus samorząd przekazuje grunt, na którym mieszkania buduje spółka BGK Nieruchomości. Lokatorzy płacą czynsz od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. Na Lubelszczyźnie pierwsza umowa została podpisana w Białej Podlaskiej, gdzie powstanie 180 mieszkań.
PaSe/opr. ToMa
Fot. archiwum