Elżbieta Kruk: Media publiczne pomagają właściwie funkcjonować demokratycznemu państwu

kruk 11

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych, minister Krzysztof Czabański sugeruje, że od 2017 roku media będą miały finansowanie z nowego abonamentu. O tym w „Między dniem a dniem” rozmawiał Wojciech Brakowiecki z wiceprzewodniczącą Rady Mediów Narodowych Elżbietą Kruk.

– Szansa na wprowadzenie nowych zasad płacenia abonamentu jest, ale zmiana ustawy musi się mieścić w takich granicach, żeby Komisja Europejska nie uznała tego za nową pomoc publiczną. Sytuacja finansowa mediów publicznych jest trudna, dotyczy to również mediów regionalnych. Żeby telewizję publiczną uczynić narodową i przywrócić ją Polakom potrzeba środków finansowych.

Koncepcji na poprawę sytuacji było wiele, czy są jakieś gotowe rozwiązania?

– Nowelizacja ustawy abonamentowej jest już napisana, teraz opiniuje ją Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Jeśli uzyska ona pozytywną opinię, również w konsultacjach, to jest szansa, że będzie procesowana. Mogli byśmy zdecydować się na nowy system, ale jeśli nie zostałby zaakceptowany przez Komisję Europejską, to media musiałyby oddać środki, a to prowadziłoby do likwidacji mediów publicznych. Dotychczas obowiązek płacenia abonamentu spoczywał na tym, kto zarejestrował odbiornik telewizyjny, teraz założenie jest takie, że abonament będą płacili ci, którzy nie oświadczą, że nie posiadają odbiornika. Będzie domniemanie, że każde gospodarstwo domowe posiada dostęp do mediów publicznych. Chodzi tu również o dostęp internetowy. Stawka abonamentu powinna zostać obniżona, jeśli abonament zostanie upowszechniony. Obecny system jest niesprawiedliwy, gdyż abonament płaci ok. 8% społeczeństwa, a więc ci, którzy są świadomi, że media publiczne pomagają w sposób właściwy funkcjonować demokratycznemu społeczeństwu.

WB / opr. Rog

Fot. archiwum

Exit mobile version