KUL inauguruje rok akademicki

02 286

Chrześcijaństwo w Polsce jest zagrożone – uważa profesor Wojciech Roszkowski, który wygłosił wykład inauguracyjny z okazji rozpoczęcia roku akademickiego w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. 

Mówiąc o Polsce w post-chrześcijańskiej Europie profesor Roszkowski stwierdził, że chrześcijaństwu zagrażają nie tylko ataki z zewnątrz, ale też problemy z komunikacją pomiędzy hierarchami a wiernymi i między samymi katolikami:

– W czasach tej wojny polsko-polskiej widać jak zatraciliśmy zdolność ocen zdroworozsądkowych. Mówimy kliszami, skopiowanymi z popularnych mediów. Sami temu ulegamy. Rozmawiam czasami ze znajomymi, którzy są ludźmi wierzącymi i strasznie się różnimy pod względem oceny sytuacji, czasami przez to, że słyszę stereotypu, niepotwierdzone informacje. Polska inteligencja przestała myśleć za siebie.

Wraz z rozpoczęciem roku na KUL odbyło się podsumowanie V Kongresu Kultury Chrześcijańskiej.

Uroczystości inaugurujące nowy rok akademicki rozpoczęła msza św. w kościele akademickim. Jak mówi rektor KUL, ksiądz profesor Antoni Dębiński, rola uniwersytetów katolickich we współczesnym świecie jest bardzo istotna.

– Uniwersytety katolickie mają swoje miejsce na mapie edukacyjnej na całym świecie. Pełnią bardzo ważną rolę, m.in. dlatego, że chcą współtworzyć kulturę chrześcijańską.

Na uniwersytecie studiuje ponad 12,5 tys. osób, w tym ponad 1,7 tys. doktorantów oraz ponad 600 cudzoziemców pochodzących m.in. z Ukrainy, Białorusi, Hiszpanii, Chin i Nigerii. Studia na KUL w tym roku rozpoczęło w tym roku ponad 3,3 tys. osób.

JZon (opr. DySzcz)

Fot. Jarosław Zoń

Exit mobile version