Leszek Mądzik: Krzysztof Penderecki jest dla mnie wzorem

Kompozytor Krzysztof Penderecki otrzymał dziś doktorat honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Uroczystość odbędzie się podczas trwającego od czwartku V Kongresu Kultury Chrześcijańskiej. 

Tytuł doktora honoris causa jest najwyższą godnością nadawaną przez Senat KUL osobom szczególnie zasłużonym na polu nauki, religii lub kultury. Do najważniejszych dzieł Pendereckiego należą: „Pasja według św. Łukasza”, „Polskie Requiem”, „Ofiarom Hiroszimy – tren” czy „Polymorphia”.

Uroczystość odbyła się o godz. 9.00 w auli im. Stefana kardynała Wyszyńskiego. Laudację podczas uroczystości wygłosił prof. Leszek Mądzik, który przed swoim wystąpieniem spotkał się z Grażyną Lutosławską, by szczegółowo przyjrzeć się temu wydarzeniu. 

Co najistotniejszego artysta chciał przekazać zgromadzonej publiczności?

– Jeżeli dotykamy emocji ludzkich, dotykamy tego, co jest trudne. . Spróbowałem się skupić na jego osobie, wrażliwości i pasji. Chciałem pokazać jego wymiar ludzki, a nie tylko artystyczny. W przemówieniu podkreśliłem fakt, że nie czuję się znawcą tematu, bo przeżywam muzykę jako widz. Chciałem spojrzeć jakie on wyzwala emocję i skąd one się biorą. Penderecki ma w sobie mnóstwo cudowności. jak chociażby fascynacja ogrodem, wspaniała relacja z małżonką czy pasja do podróżowania – odpowiada profesor.   

Tegoroczne hasło wydarzenia to „Wolność ocalona. Chrześcijańskie światło na ludzkich drogach”.

Co dla Leszka Mądzika oznacza bycie wolnym?

– Jest to zobowiązanie, ale daje komfort tworzenia. Trzeba wiedzieć, że sami też decydujemy i mamy wpływ na to jak będzie odebrane to, co czynimy w sztuce. Może zabrzmi to dość odważnie, ale chyba w sztuce ta wolność jest najbardziej cenna, pożądana oraz potrzebna. Daje szansę, żeby wyzwolić w sobie te odczucia, które w sobie nosimy. Jest to trudne. Czasami kłopotliwe, ale bywa też fascynujące – podkreśla reżyser. 

Dziś odbędzie się także panel dyskusyjny poświęcony Katolickiemu Uniwersytetowi Lubelskiemu jako „wyspie wolności” w czasach komunistycznych. 

Kongres potrwa do niedzieli. Wydarzenie relacjonujemy obszernie na antenie Radia Lublin.

CZYTAJ: Najważniejsze pytania na V Kongresie Kultury Chrześcijańskiej

GLu / TSpi

Fot. Piotr Michalski 

Exit mobile version