Co czwarta dorosła osoba przynajmniej raz w życiu doświadcza trudności o podłożu psychicznym. Okazją, by szerzej o tym mówić, jest obchodzony 10 października Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Na placu Teatralnym w Lublinie zorganizowano, poświęcone tej problematyce, otwarte spotkania ze specjalistami.
– Jak wyjaśnia psychiatra Artur Kochański – samo zaangażowanie i chęć niesienia pomocy osobie z zaburzeniami to już jest bardzo dużo. Czasami możemy się, szczególnie w cięższych zaburzeniach psychicznych, spotkać z odmową przyjęcia pomocy. Ktoś może nie widzieć sensu dalszego wsparcia, ktoś może nawet taką gotowość pomocy postrzegać jako działanie przeciwko sobie. Ale to nie powinno zwalniać nas z odpowiedzialności…
Prezentowały się też organizacje wspierające osoby z zaburzeniami psychicznymi, m.in. Środowiskowy Dom Samopomocy przy ul. Nałkowskich w Lublinie. – Pracujemy z osobami przewlekle chorymi, które przeszły kryzys psychiczny – wyjaśnia kierownik placówki, Elżbieta Waniurska. – Są to osoby, które potrzebują uporządkowania życia i tego, żeby być wśród ludzi. Mają możliwość korzystania z treningów umiejętności społecznych. Pozwalają one im wrócić do w miarę samodzielnego życia…
Rodzina chorego może szukać wsparcia w poradniach zdrowia psychicznego, zespole leczenia środowiskowego czy w środowiskowych domach samopomocy.
Lubelskie obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego potrwają do środy. We wtorek zaplanowano Forum Psychiatrii Środowiskowej.
Kosi/opr. ToMa