Lubelski oddział IPN ma nowego dyrektora

001 3953

Doktor habilitowany Dariusz Magier (na zdjęciu) – został nowym dyrektorem lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Zastępuje Jacka Weltera, a zmiany dokonał prezes IPN Jarosław Szarek.

Nowy dyrektor oddziału lubelskiego Instytutu Dariusz Magier od kilku dni jest profesorem Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, jest także profesorem nadzwyczajnym w Państwowej Szkole Wyższej imienia Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej i kierownikiem oddziału lubelskiego Archiwum Państwowego w Radzyniu Podlaskim.

Z nowym dyrektorem rozmawiał Tomasz Nieśpiał…

– Lubelski „kapitał” to bogactwo dokumentacji (…) i z niej wynikające możliwości funkcjonowania pozostałych (poza archiwum) biur Instytutu Pamięci Narodowej, czyli Biura Edukacji Narodowej i Biura Badań Historycznych. Wszystkie trzy komórki muszą ze sobą współpracować. Żadne z nich nie jest ważniejsze chociaż oczywiście tych edukatorów i historyków widać na zewnątrz lepiej niż archiwistów, ale traktujmy to wszystko jako połączone naczynia – mówił Dariusz Magier.

– Wyzwania, które przed nami stoją to przede wszystkim wyjście poza samo miasto Lublin z działaniami edukacyjnymi – podkreślał (…). – Moim celem jest, żeby było to cykliczne wyjście do każdego powiatu z naszymi inicjatywami, żeby społeczności lokalne też mogły skorzystać na pozytywnej działalności instytutu.

Czy będzie przełom w sprawie lubelskiej „Łączki”?

– Pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie ustalili klucz, według którego chowani byli lubelscy żołnierze wyklęci. To rodzi nadzieję, że będziemy mogli szybciej dotrzeć do prawy historycznej – odpowiedział Dariusz Magier.

Lubelską „Łączką” nazywany jest teren cmentarza przy ul. Unickiej, gdzie potajemnie chowano zwłoki żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. Poszukiwaniami szczątków ma się zająć powstające w ramach IPN Biuro Poszukiwań i Identyfikacji.

Nowa siedziba lubelskiego oddziału IPN będzie mieściła się w nowoczesnym gmachu przy ul. Szewskiej.

DaCh / ToNie / opr. MatA

Fot. Tomasz Nieśpiał /materiał nadesłany/

Exit mobile version