„Mała” ustawa o innowacyjności – większe ulgi dla firm

13.10.2016 debata fot dyszcz

Senat rozpoczyna prace nad „małą” ustawą o innowacyjności. Goszczący w Lublinie wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego – Piotr Dardziński (na zdj.) zaprezentował główne założenia nowych przepisów. 

Przyjęta w październiku ustawa zwiększa kwoty kosztów kwalifikowanych wydatków na badania i rozwój, które można odliczyć od podatku. Dla mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich firm odliczenia te wyniosą do 50%. Duże firmy będą mogły odliczyć 50% wydatków osobowych (wobec dotychczasowych 30%) i 30% pozostałych kosztów związanych z działalnością badawczo-rozwojową (wobec 10% dotychczas) – chodzi np. o ekspertyzy, badania, czy wyposażenie laboratoriów.

– Ma ona zachęcać przedsiębiorców i naukowców do nawiązywania współpracy. Kolejny element, dedykowany szczególnie startupom, to tak zwany mechanizm zwrotu gotówkowego – wyjaśnia wiceminister.

Piotr Dardziński wyjaśnił, że resort nauki zdecydował się na dwie ustawy o innowacyjności, ponieważ uznał, że część rozwiązań należy wprowadzić w życie jak najszybciej, a nie dopiero w 2018 r. – stąd kluczowe elementy zawarto w przyjętej przez Sejm w październiku „małej” ustawie, a w przyszłym roku prowadzone będą prace nad rozszerzoną, systemową regulacją, która ma wejść w życie z początkiem 2018 r. 

Wiceminister przypomniał, że strategicznym celem jest osiągniecie w Polsce wielkości wydatków na badania i rozwój na poziomie 1,7%. PKB, wobec obecnego poziomu 0,94%. PKB. – Kluczowe dla osiągnięcia tego celu jest nie tyle zwiększanie środków publicznych, które też będą oczywiście powiększane, ale przyspieszenie dynamiki wzrostu po stronie inwestycji przedsiębiorców – zastrzegł wiceminister.

KoI / PAP / opr. SzyMon

Fot. DySzcz

Exit mobile version