Minister Jurgiel: Polska wieś otrzyma duże wsparcie

img 0186 22

W Lublinie ruszył Wydział Tworzenia Oprogramowania Departamentu Informatyki Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Będzie stopniowo przejmował utrzymanie i rozwój mniejszych systemów informatycznych. Później przejmie na siebie zadania związane z funkcjonowaniem największych systemów ARiMR. Posiadanie własnego systemu informatycznego przyniesie oszczędności i zapewni stabilizację terminowego wypłacania dopłat bezpośrednich.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel obecny był na dzisiejszej inauguracji. Przyjął także zaproszenie do debaty na antenie Polskiego Radia Lublin. Z gościem rozmawiał Tomasz Nieśpiał.

– Postanowiliśmy przesuwać część zadań poza Warszawę. Jednym z nich jest informatyka. Mamy w Lublinie fachowców i możliwości uruchomienia takiego wydziału (…). Do końca przyszłego roku stu informatyków będzie realizowało to oprogramowanie. Cel jest taki, by uniezależniać się od firm zewnętrznych (szczególnie zachodnich). Tak, aby realizować zadania własnymi siłami. Po pierwsze – dużo taniej, po drugie – pewność, że zostaną one zrealizowane bez różnego rodzaju obsunięć – podkreślił minister Jurgiel.

Walka z ASF-em afrykańskim pomorem świń trwa. – Podejmujemy wiele działań: poczynając od bioasekuracji, która została wzmocniona do funkcjonowania służb celnych, granicznych i policji oraz Inspekcji Transportu Drogowego – tak, aby wszelkie możliwości zarażania i przenoszenia zlikwidować – zapewniał Krzysztof Jurgiel.

– Jeśli chodzi o utylizację (czyli wybijanie sztuk w stadach), to Unia Europejska zwraca za to środki finansowe. Natomiast teraz wystąpiliśmy z wnioskiem o przyznanie środków na rekompensaty za utracone korzyści przez rolników, wypłacanie odszkodowań za wyłącznie z produkcji na okres 3 lat czy też środki na zmianę profilu produkcji. Na to – mam nadzieję – otrzymamy pieniądze. Miesiąc temu złożyliśmy wniosek, jest poparcie Niemiec, Francji oraz kilku innych państw. Unia Europejska uświadamia sobie, że ASF musi być zatrzymany, bo w innym przypadku (…) może być to problem dla Europy. Dlatego tutaj muszą sfinansować część zadań, które mogą wyeliminować całkowicie ASF. Wniosek opiewa na sumę 75 milionów euro plus z budżetu krajowego będziemy jeszcze współfinansowali.

– (…) Umowa CETA zawiera stwierdzenie, że sprowadzana żywność musi spełniać standardy, jakie są w Unii Europejskiej. Zadaniem naszych służ będzie pilnowanie, aby to miało miejsce. Jeśli nasza administracja rządowa, która zajmuje się bezpieczeństwem, będzie dobrze funkcjonować, to tych zagrożeń za dużo nie ma. Wymiana handlowa musi być. Aby świat się rozwijał, musi też być obrót towarami – wyjaśnił.

– GMO do Polskie nie wpuścimy jeśli chodzi o zawarcie umowy. Natomiast tam mogą wystąpić zagrożenia związane z roszczeniami firm, które produkują żywność zawierającą GMO. W przypadku, kiedy będziemy wprowadzali bardzo restrykcyjne przepisy, to oni mogą je zaskarżać do sądu arbitrażowego, który ma być powołany. To jest zagrożenie, ale tutaj nasz rząd pracuje nad protokółem, żeby wszelkie te wątpliwości wyeliminować (…).

– Zrealizowaliśmy te zadania, które PSL obiecywało, a nie realizowało. M.in. sprawa ziemi została rozwiązana, przyjęliśmy też ustawę o ubezpieczeniach upraw i zwierząt, wprowadzając nowe zasady (…). Na ukończeniu jest program odbudowy rynków rolnych – wyliczał jako podsumowanie roku od wyborów parlamentarnych minister Jurgiel.

– Jeśli chodzi o stadninę koni (w Janowie Podlaskim /przyp. red./) to jest przykład dobrej zmiany gdzie musieliśmy wyeliminować ludzi, wobec których Centralne Biuro Antykorupcyjne i Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła wnioski o niegospodarności (…). Trzeba było tutaj zmienić osoby, które zarządzały stadniną koni, żeby wprowadzić normalność i zahamować niegospodarność, która tam miała miejsce – jak stwierdza CBA – tłumaczył Krzysztof Jurgiel.

– Polska wieś otrzyma duże wsparcie jeśli chodzi o rozwój cywilizacyjny, o jakość życia. Natomiast rynki rolne to jest sprawa globalizacji. Tutaj podejmujemy wszelkie formalno-prawne przepisy, które doprowadzą do zwiększenie pozycji rolnika w łańcuchu żywnościowym (…) – podsumował minister Krzysztof Jurgiel.

ToNie / opr. MatA

Czytaj także: Lubelski wydział będzie czuwał nad dopłatami bezpośrednimi

Exit mobile version