Najważniejsze pytania na V Kongresie Kultury Chrześcijańskiej

pm wyklad09 1

Wolność, problemy chrześcijan, i wyzwania współczesnego Kościoła, to niektóre tematy V Kongresu Kultury Chrześcijańskiej. Hasłem przewodnim wydarzenia jest „Wolność ocalona. Chrześcijańskie światło na ludzkich drogach”. 

W dzisiejszych czasach imigracji i wojen ten temat nabiera szczególnej wagi – mówi metropolita lubelski arcybiskup Stanisław Budzik. Zaproszeni goście zmierzą się z ważnym pytaniem – przed jakimi wyzwaniami stoi współczesny Kościół? – Jeszcze do niedawna wydawało się nam, że we wszystkich krajach świata zapanuje demokracja i dobrobyt, tymczasem wiek XXI zaczął się od zamachu na wieże w Nowym Jorku, jest fala terroryzmu, który płynie przez świat, teraz ta wielka wędrówka ludów, kryzys migracyjny. Są to nowe, ogromne wyzwania w których Kościół też chce mieć udział – dodaje arcybiskup.

Wydarzenie zacieśnia krąg ludzi wyznających te same wartości, niekoniecznie odwołując się do tej samej wiary. Jak mówi prof. nauk humanistycznych KUL – Piotr Gutowski – paradoksalnie bywa często tak, że bliżej jest nam do podobnie myślących kolegów z innych religii, czy nawet niewierzących niż do osób, które reprezentują tą samą religię.

Kongres otworzył wykład włoskiego kardynała, Gianfranco Ravasiego, który będzie również przewodniczył piątkowej mszy świętej w intencji Andrzeja Wajdy i arcybiskupa Józefa Życińskiego, która odbędzie się w Kościele Akademickim KUL o godzinie 12.30.

Kongresu Kultury Chrześcijańskiej organizowany jest na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim co 4 lata. Jego inicjatorem był arcybiskup Józef Życiński. Obecnie tradycja kontynuowana jest przez metropolitę lubelskiego, Stanisława Budzika.

ZALew / opr. SzyMon

Exit mobile version