Dziś po raz kolejny obchodzimy dzień nauczyciela, czyli wielkie święto wszystkich pedagogów w całej Polsce. Była to okazja do wspomnień, podziękowań oraz symbolicznych kwiatów.
Dokładnie 243 lata temu powstała Komisja Edukacji Narodowej, czyli pierwsze w Europie ministerstwo oświaty. Organ miał bardzo ważne zadanie – reformację szkolnictwa w Polsce. 14 października, czyli w święto wszystkich nauczycieli, zarówno uczniowie, jak i urzędnicy mają okazję podziękować pedagogom za ich codzienny trud pracy. Nie inaczej było na Lubelszczyźnie. W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim nagrodzono blisko 240 nauczycieli za ich zasługi dla edukacji. Wszyscy dostali m.in. odznaczenia państwowe oraz nagrody ministra edukacji narodowej.
– W ten sposób chcemy podziękować nauczycielom – mówi wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk. – Nagradzamy nauczycieli za postawę, która powoduje, że są architektami naszego społeczeństwa. To właśnie dzięki ciężkiej pracy takich osób, które są pedagogami, uczą i wychowują, możemy cieszyć się naszymi dziećmi, a w przyszłości dobrymi obywatelami Rzeczypospolitej. Szkoła zawsze się zmienia. Co byśmy dzisiaj powiedzieli w odniesieniu do tej wielkiej historycznej okoliczności – powstania Komisji Edukacji Narodowej – to była ogromna zmiana. Też budziła kontrowersje, a dzisiaj z dumą o tym mówimy. Jestem przekonany, że również te zmiany, które zachodzą teraz, spowodują, że za niedługi już czas będziemy o tej zmianie mówili, że była właściwa, dobrze ukierunkowana i jej owoce są dobre.
Nagrodzeni nauczyciele nie ukrywają swojej radości. Są jednak i obawy
– Oprowadzanie młodego człowieka po ścieżkach życia to zadanie bardzo trudne i odpowiedzialne – mówi dyrektor Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Motyczu Marta Och.
– Taki dzień jest ważny dla nauczycieli. To podsumowanie rocznej pracy – mówią pedagodzy. – Trzeba szacunku ze strony rodziców i uczniów. Rodzice troszkę zbyt dużo wymagają i obciążają nauczycieli całym wychowaniem dzieci. Nad niektórymi wisi widmo, że nie będzie pracy, że szkoły się rozpadną. Jak przy każdych zmianach jest mnóstwo niepewności.
Bez wątpienia powstanie Komisji Edukacji Narodowej było wielkim krokiem w przemianie kraju. Na co dzień niemały w nią wkład mają właśnie pedagodzy oraz pracownicy administracji w różnych placówkach szkolnych.
Komisja Edukacji Narodowej była pierwszym ministerstwem oświaty w Polsce i pierwszą taką instytucją w Europie. Do jej zasług należy przygotowanie nowych programów nauczania, stworzenie podstaw szkolnictwa średniego i seminariów nauczycielskich przy uniwersytetach,
MaTo (opr. DySzcz)
Fot. Mirosław Trembecki