Niska frekwencja rodzi wątpliwości. Co dalej z budżetem obywatelskim w Puławach?

budzet 23

Niespełna pięć procent – tyle wyniosła frekwencja w głosowaniu na projekty budżetu obywatelskiego w Puławach. To kilka razy mniej niż rok wcześniej. Nie dziwią więc wątpliwości radnych odnośnie kontynuowania dotychczasowej formuły takich społecznych konsultacji. 
Z kolei większość mieszkańców uważa, że budżet obywatelski powinien istnieć, ale w tym roku natłok codziennych obowiązków i mała promocja tego wydarzenia sprawiły, że niektórzy nawet nie wiedzieli, że głosowanie już się odbyło…

– W głosowaniu internetowym wzięło udział 1678 osób, natomiast w tradycyjnym 123. Jeśli chodzi o porównanie do zeszłych lat, uważam, że jest ono trochę nieadekwatne, ponieważ w tym roku wycofaliśmy projekty związane z edukacją i służbą zdrowia, które generowały głosy – uważa Ewelina Borawska z Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Puławy.

Zaniepokojenia małą liczbą głosujących nie kryje wiceprezydent miasta Tadeusz Kocoń. – Być może wyczerpała się formuła, być może coś trzeba zmienić. Ale to nie koniec budżetu obywatelskiego w Puławach. Trzeba tylko odczytać, co znaczy niska frekwencja i zastosować taki model, który zainteresuje ludzi. Może zrezygnować z projektów terytorialnych na rzecz ogólnomiejskich?

Podobnie uważa przewodnicząca Rady Miasta Puławy, Bożena Krygier. – To sygnał, że powinniśmy coś zmienić. Nie chcielibyśmy rezygnować z budżetu obywatelskiego. Pragnęlibyśmy, aby mieszkańcy mieli udział w tworzeniu naszego miasta. Może powrócić do projektów edukacyjnych i zdrowotnych?

Jednak pojawiły się również odmienne opinie. – Przecież każdy z mieszkańców może przyjść do radnego i powiedzieć, co jest potrzebne. Radny składa wniosek i decyzja zostaje podjęta bezpośrednio przez radnych. A głosowanie na budżet obywatelski rodzi koszty: ktoś musi siedzieć w komisjach, ktoś musi przygotować system – uważa radny Artur Kwapiński.

Ostateczne decyzje mają być podjęte za kilka miesięcy. Już teraz wiadomo, że w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego wśród zadań ogólnomiejskich najwięcej głosów otrzymał projekt, dotyczący zagospodarowania puławskich błoni. Lista wszystkich inwestycji wybranych przez mieszkańców, które będą realizowane w przyszłym roku, ma zostać ogłoszona do końca października.

ŁuG

Fot. archiwum

Czytaj też: Mieszkańcy Puław najbardziej chcą zagospodarowania błoni

Exit mobile version