Nowe oblicze cmentarza wojennego w Sosnowie

Kilka lat temu był zapomniany i zarośnięty krzakami – dziś cmentarz w Sosnowie pod Puławami przywrócono zbiorowej pamięci. Spoczywa tam prawdopodobnie około 1500 żołnierzy armii austro-węgierskiej, rosyjskiej i niemieckiej, poległych podczas I wojny światowej.

Dziś nastąpiło uroczyste poświęcenie i ponownie otwarcie tego miejsca. Uczestniczył w nim między innymi ambasador Austrii w Polsce dr Thomas Buchsbaum, który podkreślił ogromne znaczenie przywracania takich miejsc zbiorowej pamięci.

– Cmentarze wojenne są bardzo ważną częścią zarówno historii Austrii jak i Polski. W prawdzie te bitwy odbyły się już ponad sto lat temu, to do dziś możemy się z nich wiele nauczyć i przekazać to kolejnym pokoleniom. W armii austriackiej walczyli także Polacy, ale z drugiej strony rząd w Wiedniu wspierał również Legiony Polskie – mówi ambasador.

– Już poprzedni wójt zajmował się sprawą cmentarza, ale szło to powoli ze względu na brak środków. Nagrobki zostały zatarte, praktycznie nic z cmentarza nie zostało, nawet krzyże, które umieszczone zostały przez Niemców w trakcie II wojny światowej też zostały zniszczone – mówi Krzysztof Brzeziński wójt gminy Puławy.

– Ponowne otwarcie cmentarza spowodowało, że rozpoczęliśmy zbieranie informacji o nim, są one dość skąpe. Wiemy, że cmentarz powstał w 1914 roku na bazie prostokąta i początkowo nie posiadał żadnego ogrodzenia, zrobili je dopiero Niemcy w czasie II wojny światowej – tłumaczy Iwona Krzyżanowska dyrektor Szkoły Podstawowej w Zarzeczu.

Na terenie Lubelszczyzny jest prawie 200 cmentarzy z okresu I wojny światowej, z czego większość jest zatarta, albo w złym stanie, do dziś udało ich się odnowić 19 – informuje Piotr Majchrzak konsul honorowy Austrii w Lublinie.

Dziś podobne uroczystości miały miejsce także w dwóch innych miejscowościach na Lubelszczyźnie: w Piotrkowie Drugim na terenie gminy Jabłonna oraz w Elizówce w gminie Niemce.  

Ług / opr. Rog

Fot. Łukasz Grabczak

Exit mobile version