W Trybunale Koronnym w Lublinie trwa konferencja na temat reformacji w literaturze polskiej. Jak przypomina proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej ksiądz Grzegorz Brudny, wszystko zaczęło się od słowa. Zgodnie z ewangelią św. Jana, słowo w protestantyzmie jest bardzo ważne.
– Sesja dotycząca literatury jest o tyle ważna, że wskazuje na wagę słowa w Kościele Ewangelickim. Po drugie, tezy, które Marcin Luter przybił na drzwiach kościoła wittenberskiego zostały rozpowszechnione dzięki drukowi. Studenci zerwali te tezy, powielili, dzięki czemu rozeszły się na cały świat.
Profesor Sławomir Żurek z KUL-u także zwraca uwagę na skutki wynalezienia ruchomej czcionki i rozwój drukarni, prowadzonych w znacznej mierze przez protestantów
– Należy pamiętać przede wszystkim, że ojciec literatury polskiej, czyli Mikołaj Rej, był kalwinistą i późniejsze tłumaczenia psalmów i całych ksiąg Pisma Świętego bardzo wpłynęły na kształt literatury.
Dziś jest obchodzony Dzień Reformacji. W Lublinie uroczyste nabożeństwo rozpocznie się o godzinie 17.00 w Kościele Ewangelicko-Augsburskim przy ul. I Armii Wojska Polskiego.
JZon