II Polsko-Białoruski Szczyt Zdrowia odbywa się w szpitalu wojewódzkim w Białej Podlaskiej. Jest to wyjątkowa inicjatywa – forum wymiany wiedzy i doświadczeń w dziedzinie zdrowia w tych krajach. Spotkanie jest też okazją do omówienia współpracy bialskiego szpitala ze szpitalami w Brześciu.
O tym, jak ważna jest wymiana doświadczeń, mówił dyrektor Brzeskiego Szpitala Obwodowego w Brześciu Aleksander Karpicki. – Współpraca obwodowego szpitala w Brześciu oraz wojewódzkiego szpitala w Białej Podlaskiej zaczęła się 4 lata temu. To był projekt transgraniczny między Polską, Białorusią i Ukrainą, a chodziło o pomoc pacjentom kardiologicznym. Wtedy zrodziła się współpraca między tymi dwoma szpitalami, która tak naprawdę przerodziła się w przyjaźń.
Szpital położniczy w Brześciu wraz ze szpitalem w Białej Podlaskiej będzie starał się o pozyskanie funduszy unijnych na realizację projektu: „Kobieta – matka – dziecko”.
– Od 11 października do 31 grudnia będą odbywać się nabory wniosków w projekcie Polska-Białoruś-Ukraina, który zakłada wymianę wiedzy i doświadczeń pomiędzy różnymi krajami. Nasz projekt będzie obejmował działania związane z opieką nad kobietami w ciąży oraz dzieckiem nowo narodzonym – poinformowała Magdalena Us, rzecznik bialskiego szpitala.
Szpital w Brześciu wraz ze szpitalem w Białej Podlaskiej będzie realizować też projekt w obszarze leczenia pacjentów z chorobami zakaźnymi.
– W ramach współpracy planuje się zakupienie medycznej aparatury, aby lepiej diagnozować i leczyć choroby zakaźne – zaznaczył Karpicki.
Spotkanie było również okazją do rozmowy na temat reformy polskiej służby zdrowia. Obecny na spotkaniu minister zdrowia Konstanty Radziwiłł mówił o zaletach planowanej reformy. – Najbardziej zaawansowane projekty, nad którymi pracujemy, dotyczą nowej podstawowej opieki zdrowotnej oraz zabezpieczenia szpitalnego pacjentów.
MaT / opr. Rog
Fot. pixabay.com