Regionalna Olimpiada Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym po raz IV

To nie jest łatwy temat, a problem bywa wstydliwy – chodzi o zdrowie psychiczne. W Lubartowie odbyła się IV Regionalna Olimpiada Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym.

Swoją wiedzę prezentowało 18 uczniów szkół ponadgimnazjalnych – laureatów etapów powiatowych z powiatów bialskiego, parczewskiego, radzyńskiego, ryckiego, włodawskiego i lubartowskiego.

Głównym celem olimpiady było poszerzenie wiedzy i wzrost świadomości w zakresie zdrowia psychicznego, a to – jak mówi dr Małgorzat Sitarczyk z Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie – w obecnych czasach wartość nie do przecenienia. – Nie jesteśmy w stanie przecenić zdrowia psychicznego, czyli naszego nastawiania poznawczego do rzeczywistości, stosunku emocjonalnego do niej, naszej wiedzy na temat tego co nas otacza, postaw, jakie ujawniamy. Związek pomiędzy zdrowiem psychicznym, czyli właśnie nastawianiem poznawczym (szczególnie optymistycznym a pesymistycznym) a stanem naszego funkcjonowania fizycznego – ta korelacja jest znacząca (…). Żyjemy w takich czasach – tak szybkich, tak dynamicznych, tak zmiennych, że dbanie właśnie o zdrowie psychiczne, które jest warunkiem adaptacji do tej zmienności, do tych wyzwań, jest podstawowym obowiązkiem.

– Liczę na pozytywne skutki dzisiejszego spotkania, olimpiady i wykładu motywujący – zarówno dla młodzieży, jak i samorządowców – mówi starosta lubartowski Fryderyk Puła,

– Bardzo ważne jest, by ludzie mieli wiedzę na temat zdrowia psychicznego oraz zapobiegania stresowi – podkreśla jedna z uczestniczek olimpiady.

 – Do poradni trafia bardzo wielu uczniów. Tendencja jest cały czas wzrostowa. Najwięcej problemów emocjonalnych mają uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. W związku z tym występuje bardzo duże zapotrzebowanie m.in. na terapię psychologiczną (…). Taka olimpiada jest bardzo potrzebna – mówi Lilla Jedut, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lubartowie.

– Wyzwania cywilizacyjne, jakie stoją przed współczesnym pokoleniem były poza zasięgiem doświadczenia poprzednich pokoleń. Nie jesteśmy w stanie przygotować człowieka na to, co go w życiu spotka. Za tymi wyzwaniami cywilizacyjnymi nie nadążają mechanizmy adaptacyjne jednostki, rodziny, społeczeństwa. Stąd promocja wiedzy o zdrowiu psychicznym jest dzisiaj podstawowym zadaniem – podsumowała dr Małgorzat Sitarczyk.

Patronat medialny nad olimpiadą sprawowało o Polskie Radio Lublin.

JPie

Fot. Jerzy Piekarczyk

Exit mobile version