Rozpoczął się Tydzień Mediacji

handshake 1239869

Konflikty wcale nie muszą kończyć się w sądzie. Rozpoczął się Międzynarodowy Tydzień Mediacji. Jego koordynatorem jest Ministerstwo Sprawiedliwości, które chce w ten sposób popularyzować polubowne sposoby rozwiązywania sporów. 
Przez cały tydzień w sądach i prokuraturach będą odbywać się dyżury. Podczas nich sędziowie, mediatorzy sądowi oraz prokuratorzy udzielą informacji na temat mediacji w sprawach karnych, cywilnych, rodzinnych czy gospodarczych.

– Mediacja jest ostatnio coraz częściej stosowana w Polsce. Korzyści z niej jest kilka. Po pierwsze: uczestnicy postępowania sami wypracowują rozwiązanie sporu. Po drugie, niesie za sobą oszczędności czasowe. Postępowanie mediacyjne trwa od miesiąca do kilku miesięcy, gdy tymczasem średni czas procesów sądowych wynosi od dwóch do pięciu lat. Poza tym postępowanie mediacyjne jest kilkakrotnie tańsze niż sądowe – o zaletach takiego rozwiązywania problemów informuje Paweł Kłos, prezes Polskiego Centrum Mediacji Oddział w Lublinie.

– Muszę przyznać, że mediacje są coraz bardziej skuteczne. Można ocenić, że jakieś 90% spraw, które trafiają do nas, udaje się zakończyć ugodą – mówi jedna z dyżurujących mediatorek.

We wtorek w siedzibie Państwowej Szkoły Wyższej Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej w zaplanowano prelekcję pod tytułem „Masz prawo do mediacji”.
Tydzień Mediacji jest organizowany przy okazji Międzynarodowego Dnia Mediacji, który będzie obchodzony w najbliższy czwartek. Sąd Okręgowy w Lublinie zorganizuje wtedy Mediacyjne Forum Otwartych Drzwi. 
Szczegółowy program tygodniowych obchodów oraz plan dyżurów w poszczególnych miastach naszego regionu jest dostępny na stronie Sądu Okręgowego w Lublinie. 

Kosi/MaTo/opr. ToMa

 

 

Exit mobile version