Rząd przyjął projekt ustawy, powołującej Wojska Obrony Terytorialnej – WOT. Rada Ministrów chce, by zmiany weszły w życie od Nowego Roku.
Przyjęty projekt to nowelizacja ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, przedłożony przez ministra obrony. Zakłada on, że Wojska Obrony Terytorialnej będą samodzielnym rodzajem Sił Zbrojnych. Będą mogły prowadzić działania zbrojne lądowo-militarne we współpracy z wojskami operacyjnymi, a także działania antykryzysowe i antyterrorystyczne. WOT ma też zwalczać zagrożenia niemilitarne, prowadząc działania informacyjne i edukacyjne. W każdym powiecie ma być kilkuset odpowiednio wyposażonych i wyszkolonych żołnierzy-ochotników Obrony Terytorialnej. W całym kraju – kilkadziesiąt tysięcy.
Na czele WOT stanie Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, który będzie wykonywał swoje zadania przy pomocy Dowództwa WOT. Wprowadzony zostanie nowy rodzaj czynnej służby wojskowej – Terytorialna Służba Wojskowa (TSW). Będzie pełniona w jednostce wojskowej. Żołnierze powoływani po raz pierwszy do służby, będą kierowani na 16-dniowe szkolenie podstawowe, po którym będą składać przysięgę. Będą mogli dalej się szkolić, awansować i otrzymywać odznaczenia.
Pierwszeństwo służby w WOT będą mieli członkowie organizacji proobronnych i absolwenci klas wojskowych. Po 3 latach służby w WOT nabędą pierwszeństwo w powołaniu do służby kandydackiej i zawodowej służby wojskowej. Czas służby żołnierza w WOT wynosiłby od 12 miesięcy do 6 lat, z możliwością przedłużenia. Żołnierze WOT będą pobierali wynagrodzenie takie jak żołnierze rezerwy powołani na ćwiczenia wojskowe. Oprócz tego będzie im przyznawany comiesięczny dodatek „za gotowość bojową”. Członkowie Obrony Terytorialnej nie będą mogli być członkami partii politycznych i związków zawodowych. Będą mieli również ograniczone praw członkostwa w stowarzyszeniach.
Rząd planuje, że nowelizacja wejdzie w życie 1 stycznia 2017 roku.
IAR / KosI
Fot. archiwum