V Kongres Kultury Chrześcijańskiej podsumowany

kongres 9

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zakończył się, odbywający się od czwartku w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, V Kongres Kultury Chrześcijańskiej. W niedzielę podsumowano obrady.

W trakcie podsumowania prof. Piotr Gutowski nawiązał do słów Krzysztofa Pendereckiego. Mówiąc o tworzeniu muzyki, wybitny kompozytor powiedział, że konieczne są trzy rzeczy: warsztat, transcendencja i wspólnota. Prof. Gutowski odniósł to do całej kultury.

– Żeby tworzyć dobrą muzykę, najpierw trzeba mieć warsztat, trzeba być przywiązanym do pewnej tradycji. Gdyby to uogólnić, można sformułować przesłanie do młodych ludzi: Nie porzucajcie tradycji, w której zostaliście wychowani. Ona niesie bardzo wiele ważnych, cennych wartości. I od tego powinniście zacząć, nawet jeśli kiedyś w przyszłości będziecie chcieli to zanegować i zmodyfikować. Nie tworzy się kultury bez jakiegoś wychodzenia poza siebie. Musicie marzyć o czymś, co jest poza wami. Kultura tworzy się we wspólnocie. Wydaje mi się, że uniwersytet jest taką wspólnotą, w której o tych sprawach należy rozmawiać – mówił prof. Gutowski.

Tegoroczny kongres poświęcony był wolności. Jakie hasło będzie miał następny, planowany za 4 lata, jeszcze nie wiadomo. Metropolita lubelski abp Stanisław Budzik zasugerował, że być może będzie to „kultura dialogu”.

JZoń

Na zdj. od lewej: prof. Piotr Gutowski, abp Stanisław Budzik i rektor KUL-u ks. prof. Antoni Dębiński, fot. Jarosław Zoń

Exit mobile version