W gminie Łuków zbierają amonity

amonit 1

Zbiórka amonitów prowadzona jest na ternie gminy Łuków. Akcja ma na celu ochronę unikatowych skamieniałości, które występują na Ziemi Łukowskiej.

– Doszliśmy do wniosku, że czas o amonitach mówić więcej – mówi wójt gminy Łuków Mariusz Osiak. – Naszą wizją jest to, ażeby zbudować w przyszłości parku jurajski. Na dziś budujemy obiekt, który będzie spełniał kilka funkcji – będzie obiektem świetlicy wiejskiej dla mieszkańców Klimek, ale również w tym obiekcie jest przewidziana jedna z sal, w której będziemy chcieli wyeksponować amonity.

Mimo ogłoszeń o zbiórce amonitów, odzew jest niewielki.

– Niewykluczone, że będziemy starali się sięgnąć po zbiory osób, które takie amonity mają i chcą je nie oddać, a sprzedać – dodaje Mariusz Osiak.

– Amonity są bardzo ważnymi skamieniałościami dla całej ery mezozoicznej – mówi doktor Piotr Szrek z Państwowego Instytutu Geologicznego. – Te z Łukowa pochodzą z okresu jury środkowej, około 165 milionów lat temu. Są to wymarłe głowonogi – zwierzęta, które żyją również i dzisiaj, ale pod zupełnie innymi postaciami. Amonity mają bardzo duże znaczenie, ponieważ na ich podstawie możemy datować skały. Amonity z rejonu Łukowa przywędrowały do nas na lodowcu, przypuszczalnie z rejonu Estonii. Zachowały się w świetnym stanie. Ich wyjątkową, unikalną w skali europejskiej i światowej cechą jest to, że zachowała się na nich ta oryginalna skorupka, co jest niezwykle rzadkie w przypadku takich skamieniałości.

Najwięcej amonitów znajduje się w Gołaszynie w gminie Łuków na terenie Rezerwatu Kra Jurajska.

– Rezerwat Kra Jurajska jest rajem dla geologów. Są tam czarne iły, w których znajdują się amonity. Stamtąd absolutnie wydobywać nie można, bo jest to obszar chroniony – mówi Mariusz Osiak.

Zbiórkę amonitów zorganizowano w szkołach – tak jest m.in. w Szkole Podstawowej w Gołaszynie.

– Niektórzy nasi uczniowie bardzo chcieli znaleźć te amonity, ale niestety nie udało się jeszcze nikomu – mówi dyrektor placówki Hanna Lisiewska.

Skamieniałości można przynosić również do urzędu gminy. Dla darczyńców przygotowano cenne nagrody. Zbiórka potrwa do 28 października. Zbiórka amonitów odbywa się pod patronatem Muzeum Geologicznego działającego przy Państwowym Instytucie Geologicznym.

MaT

Fot. archiwum

Exit mobile version