Zespół Szkół Ekonomicznych im. Vetterów w Lublinie działa od 150 lat. Szkoła powstawała w szczególnych czasach – zaborów i wyjątkowej troski o postawy patriotyczne. Ekspozycja opowiada historię uczniów szkoły Vetterów, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości i jej utrzymania.
– Część materiałów pochodzi ze zbiorów Muzeum Lubelskiego, archiwów szkoły i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie – wyjaśnia Małgorzata Surmacz, współautorka wystawy. – Najważniejszymi rzeczami, które chcielibyśmy państwu udostępnić, są materiały przekazane przez rodziny wychowanków szkoły, o których opowiadamy. Często to rzeczy wydobyte z szuflad, pamiątki rodzinne, które poza tym, że mają ogromną wartość historyczną, posiadają też wartość emocjonalną.
Wystawę tworzą fotografie, dokumenty, a także elementy wyposażenia wojskowego z tamtego okresu. – Swój album rodzinny udostępniła Barbara Radzka, synowa Stanisława Radzkiego, jednego z bohaterów wystawy. – Szczęśliwie moja teściowa wydostała go z zaplombowanego przez Niemców mieszkania.
Wystawę poświęconą powstańcom z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Vetterów w Lublinie można oglądać do końca października w sali wystaw czasowych Bramy Krakowskiej.
Kosi/opr. ToMa