Z soboty na niedzielę śpimy o godzinę dłużej

clock 923546 960 720

W nocy z soboty na niedzielę nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Wskazówki zegarów cofniemy z godziny 3.00 na 2.00. Stąd wielu z nas pośpi nieco dłużej. Jednak dla niektórych oznacza to godzinę dłużej w pracy. Przestawienie wskazówek ma swoje zalety jak i ciemne strony. Zwłaszcza pod względem ekonomicznym.

Zmiana czasu, odbywająca się dwa razy w roku, ma się przyczynić do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii, choć opinie co do tych korzyści są podzielone. Niektórzy eksperci zwracają uwagę na to, że obecnie energia zużywana na oświetlenie stanowi niewielki procent kosztów. Znacznie więcej pochłaniają jej systemy klimatyzacji, ogrzewania, czy urządzenia AGD.

W całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi w ostatnią niedzielę marca.

Stosowanie czasu letniego pozwala wiosną, latem i wczesną jesienią na „przedłużenie” zegarowego dnia o godzinę. Dzięki temu korzystamy dłużej z dnia i naturalnego światła.

Zmianę czasu stosuje się w blisko 70 krajach na świecie. W Europie po raz pierwszy czas zmienili Niemcy podczas I wojny światowej. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964. Obecnie obowiązuje ona nieprzerwanie od 1977 roku.

MaTo / IAR

Fot. pixabay.com

Exit mobile version