Zamość: Oddział hematologii z certyfikatem „W trosce o pacjenta”

001 3911

Oddział Hematologiczny Zamojskiego Szpitala Niepublicznego otrzymał certyfikat „W trosce o pacjenta”. Wyróżnienie przyznała rada ekspertów programu o tej samej nazwie.

Oddział jest jedną z nielicznych w Polsce placówką, którą uhonorowano tego typu certyfikatem.

– Jesteśmy bardzo dumni – mówi ordynator – dr Sławomir Górnik. – Staramy się dbać o pacjentów jak możemy i jak najlepiej ich leczyć oraz zapewnić im wysokość jakość usług przy równoczesnym komforcie pobytu. Szpital powinien być jak najmniejszym obciążeniem psychicznym (…). Żeby ten dyskomfort był jak najmniejszy.

Pielęgniarka Małgorzata Janda podkreśla, że certyfikat jest podziękowaniem dla pracy personelu, która jest czymś więcej od podania leku. – Ważnym elementem jest właściwe monitorowanie terapii, która polega na wyedukowaniu pacjentów. Musimy z nimi rozmawiać m.in. o właściwym odżywianiu, systematycznym przyjmowaniu leków oraz regularnym wykonywaniu badań lekarskich, wizyt u lekarza, prowadzenia odpowiedniego (oszczędzającego) trybu życia. Początki są zawsze trudne natomiast w miarę czasu pacjenci stają się dla nas bardziej otwarci (…) – tłumaczy.

– To teraz oddział XXI wieku – mówi jeden z pacjentów placówki, który choruje już od 12 lat  – Troska i dbałość o pacjenta wyróżnia ten oddział – zapewnia.

Onkolog kliniczny, profesor Wiesław Jędrzejczak mówi, że w dziedzinie hematologii w Polsce wiele jest jeszcze do zrobienia. – Białaczka była zawsze chorobą przewlekłą. Przewlekłość ta rozciągała się średnio na 3 lata, a w tej chwili coraz bardziej zaczyna się rozciągać na lat 30. Biorąc pod uwagę, że jest to choroba, na którą się średnio zapada mając około 55 lat, no to 85 lat to jest całkiem przyzwoity wiek dla człowieka do przeżycia. To jest i tak ciągle wyżej niż średnia życia w Polsce – podkreśla.

Każdego roku przewlekła białaczka szpikowa jest rozpoznawana u ok. 350 osób w skali kraju. Średnia wieku osób chorych to 45-55 lat. Na skutek postępu medycyny liczba zgonów jest mniejsza niż przed laty.

MLac

Fot. pixabay.com

Exit mobile version