Tadeusz Chabrowski, poeta i pisarz mieszkający na stałe w Nowym Jorku będzie gościem „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”. Autor „Skrawków białego habitu” był niedawno w Lublinie na uroczystości wręczenia mu medalu Wschodniej Fundacji Kultury Akcent. Jego wiersze tłumaczone są na wiele języków, wciąż pracuje nad nowymi tekstami. Porozmawiamy o tym, czym różni się patrzenie zakonnika od tego, jak ogląda świat optyk, którym także jest Tadeusz Chabrowski, po co człowiekowi wysiłek w dążeniu do celu, o którym i tak wie, że go nie osiągnie, dlaczego wystąpił z klasztoru, co można powiedzieć o świecie przyglądając się kwiatom i bluszczom.
Dwudzieste Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca trwają w Lublinie. Gośćmi „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” będą: Hanna Strzemiecka, Jadwiga Grabowska, Jacek Łumiński i Ryszard Kalinowski. Hanna Strzemiecka – pomysłodawca i wieloletni dyrektor Międzynarodowych Spotkań Teatrów tańca, założyciel i choreograf Lubelskiego Teatru Tańca i Grupy tańca współczesnego Politechniki Lubelskiej, obecnie członek Rady Programowej ds. tańca Instytutu Muzyki i Tańca. Jadwiga Grabowska (publikuje jako Jadwiga Majewska) – krytyk, teoretyk, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, pomysłodawca i kurator wielu projektów z dziedziny tańca współczesnego, m.in. Festiwalu Kroki w Krakowie oraz Mobilnej Akademii Krytyki Tańca; także autorka i redaktorka kilku wydawnictw poświęconych sztuce tańca, m.in. „Świadomość ruchu. Teksty o tańcu współczesnym” (Ha!art 2013), „My Taniec. Antologia polskiej krytyki tańca po 1989 roku” (Mościckie Centrum Sztuki 2013). Jacek Łumiński – założyciel, dyrektor i choreograf Śląskiego Teatru Tańca, pomysłodawca i wieloletni dyrektor Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej w Bytomiu, obecnie Prodziekan Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu (PWST Kraków). Ryszard Kalinowski – tancerz, choreograf, pedagog; od 2001 roku w Lubelskim Teatrze Tańca, współorganizator Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie
W przededniu urodzin Marii Skłodowskiej-Curie (przypadają w poniedziałek) i jeszcze przed polską premierą filmu „Maria Skłodowska-Curie” w reżyserii Marie Noëlle, wrócimy do spotkania, jakie odbyło się w Teatrze Starym w Lublinie. O życiu słynnej polskiej noblistki, niezwykłej kobiety, która dzięki inteligencji, wiedzy i nieprzeciętnym umiejętnościom zdołała przekonać do siebie świat nauki, od zawsze zdominowany przez mężczyzn, opowiadała Małgorzata Sobieszczak-Marciniak, autorka m.in. książki „Maria Skłodowska-Curie. Kobieta wyprzedzająca epokę”. Maria Skłodowska-Curie jako pierwsza kobieta w Europie uzyskała tytuł doktora. W 1906 roku przyznano jej profesurę i objęła katedrę na paryskiej Sorbonie, co we Francji było wydarzeniem bez precedensu. Była też pierwszą uczoną, która zdobyła Nobla, a w dziejach tej nagrody wciąż jest jedynym podwójnym laureatem, wyróżnionym w dwóch różnych dziedzinach naukowych. Była też znakomitą matką i kochającą żoną. Jaką rolę odegrała w jej życiu miłość opowiemy w programie.
Na zdjęciu Tadeusz Chabrowski i Grażyna Lutosławska, fot. Bogusław Wróblewski.