23.11.2016 „Eureka”

rosliny

Naukowcy z Zakładu Genetyki i Mikrobiologii UMCS opatentowali preparaty, które poprawiają wzrost i plonowanie roślin bobowatych (motylkowatych), wykorzystując zjawisko symbiotycznego wiązania azotu (czyli wiązania azotu atmosferycznego przez drobnoustroje współżyjące z roślinami).

Branża rolnicza widzi w preparacie duży potencjał, ponieważ ma on na celu zwiększenie naturalnego, biologicznego nawożenia roślin, funkcjonujących dzięki bakteriom glebowym. Stosowanie tego rodzaju bionawozu może także znacznie zmniejszyć poziom używanych na co dzień sztucznych nawozów azotowych.

Ze strony lubelskiej uczelni zespołem naukowców pracujących nad preparatem kieruje dr hab. Jerzy Wielbo z Zakładu Genetyki i Mikrobiologii Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS. W badaniach udział bierze także Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach.  Preparat jest gotowy do wdrożenia, trwają rozmowy z potencjalnymi przedsiębiorcami zainteresowanymi współpracą.

W programie także odwiedzimy trzecią ogólnopolską konferencję „Genom – Człowiek – Świat – Zagrożenia”. Spotkanie będzie okazją do prezentacji współczesnych trendów w architekturze, edukacji, medycynie, psychologii i rehabilitacji. Szczególna uwaga będzie poświęcona medycynie personalizowanej. To połączenie najnowszych odkryć z dziedziny genetyki i zastosowania ich w terapii komórkowej. Specjalne sesje dedykowane będą problemom diagnostyki i terapii pacjentów ze spektrum autyzmu. Konferencja dotyczyć będzie również problematyki projektowania przestrzeni architektonicznej w funkcjonowaniu osób niepełnosprawnych.

Po 19.00 zaprasza Kinga Szymanek.

Fot. pixabay.com

Exit mobile version