Prezydent Lublina Krzysztof Żuk (na zdj.) wystąpił do rady miasta o zwołanie nadzwyczajnej sesji w sprawie wygaszenia jego mandatu. Sesja prawdopodobnie odbędzie się w poniedziałek.
Sesja została zwołana po tym, jak Centralne Biuro Antykorupcyjne złożyło wniosek o stwierdzenie wygaśnięcia mandatu prezydenta Lublina. CBA zarzuca prezydentowi naruszenie tzw. ustawy antykorupcyjnej. Chodzi o to, że prezydent Żuk był członkiem nadzorczym państwowej spółki PZU Życie, jednocześnie będąc samorządowcem.
– Nie mam nic w tym temacie do ukrycia. Jeszcze raz podkreślam – nie złamałem ustawy o ograniczeniu działalności gospodarczej przez osoby publiczne. Nadzwyczajna sesja powinna tę sprawę rozstrzygnąć – mówił podczas konferencji prasowej prezydent Krzysztof Żuk.
– Prezydent złożył do mnie wniosek, wraz z projektem uchwały, w którym mówi się jasno, że rada miasta stwierdza wygaśnięcie mandatu prezydenta miasta Lublina. Myślę, że może pokuszę się o złożenie wniosku, aby głosowanie było imienne, tak żeby wszyscy mieszkańcy Lublina mieli możliwość zobaczyć, kto z radnych jak głosuje – informuje przewodniczący Rady Miasta Lublin, Piotr Kowalczyk.
Sesja odbędzie się na początku przyszłego tygodnia. – Zakładam, że najrozsądniej będzie, jeśli odbędzie się w poniedziałek lub wtorek. Na 90 procent rozpocznie się poniedziałek o godzinie 17.00 – mówi Kowalczyk.
Czy wniosek CBA zobowiązywał radę miasta do przeprowadzenia sesji? Przewodniczący Kowalczyk ma co do tego poważne wątpliwości. – Kodeks wyborczy dokładnie opisuje procedurę, dokonywaną przez wojewodę. Nie ma w nim jednak procedury dotyczącej Centralnego Biura Antykorupcyjnego, nie ma terminów, nie ma zobowiązań.
W 31-osobowej Radzie Miasta Lublin popierająca prezydenta koalicja PO i ugrupowania Wspólny Lublina ma 16 radnych, zaś PiS – 15.
Zgodnie z przepisami prawa, jeśli uchwała okaże niekorzystna dla prezydenta, będzie on mógł zaskarżyć ją do sądu administracyjnego. Natomiast, jeśli wniosek o wygaszenie mandatu nie uzyska większości, to uchwała nie zostanie podjęta i wówczas może wkroczyć wojewoda. Wyznacza on 30-dniowy termin na podjęcie odpowiedniej uchwały, a jeśli do tego nie dojdzie, wydaje zarządzenie zastępcze o wygaszeniu mandatu prezydenta. Od tego zarządzenia także przysługuje prezydentowi skarga do sądu administracyjnego.
Krzysztof Żuk skomentował również sprawę doniesienia do prokuratury, jakie Centralne Biuro Antykorupcyjne złożyło na działania prezesa Portu Lotniczego Lublin. Chodzi o czerwcową misję gospodarczą do Izraela urzędników, przedsiębiorców i lubelskich naukowców.
Według jego słów, z Urzędu Miasta Lublin w czerwcu do Izraela poleciało 7 osób, a wyjazd był finansowany z budżetu miasta, a nie ze środków Portu Lotniczego Lublin. – Rozmawialiśmy z przedstawicielami izraelskich start-upów, firm i uczelni. Braliśmy także udział w spotkaniu w izraelskim ministerstwie turystyki, w sprawie połączeń czarterowych do Lublina – opowiada Krzysztof Żuk.
MaG/PAP/opr. ToMa
Fot. Mirosław Trembecki
Czytaj też:
CBA wnioskuje o wygaszenie mandatu prezydenta Krzysztofa Żuka
Krzysztof Michałkiewicz: Pan prezydent mija się z prawdą
Prezydent Lublina zapewnia, że nie złamał prawa