Ekonomia może być etyczna i chrześcijańska

euro 1646127 960 720

Biznesmen-chrześcijanin z natury jest kimś kreatywnym i innowacyjnym. Debatowano dziś o tym na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie.

– Przedsiębiorcy, czyli Ci ludzie, którzy są żywym dowodem, że popularny pogląd, iż wartości ekonomiczne i chrześcijańskie są w konflikcie, udowodniają, że jest to fałszywe. Oni kierując się właśnie nimi osiągnęli sukces i być może jest on bardziej trwały, niż chwilowe zarobienie pieniędzy – mówi prof. Agnieszka Lekka-Kowalik z Instytutu Jana Pawła 2 Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

– Katolicki przedsiębiorca, to osoba, która żyje zgodnie z tym, co Bóg w nim zamieścił i do czego nas powołuje, a z drugiej strony ma w sobie ogromną chęć budowania biznesu, polepszania świata i wykorzystywania talentów danych przez Pana – mówi Grzegorz Gruza.

Czy te wartości w biznesie, który jest walką o klienta i pieniądze da się wcielić w życie?

– Te wartości, które dla mnie są bliskie, to kwestia uczciwości, szacunku i pewnej aktywności. To w biznesie jest kluczowe, ponieważ nasi klienci szukają partnera, który odznacza się tymi cechami.

Czy biznesmenom chrześcijańskim jest łatwiej prowadzić biznes?
– Taka osoba w większym stopniu powinna uwzględniać etyczne wartości. Na pozór się wydaje, że biznes mu to utrudnia. Jest zupełnie odwrotnie, bo jak się jest uczciwym, to się nie będzie robić przekrętów i uciekać od płacenia podatków – prof. dr hab. Aniela Dylus z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

– Podatki są dla mnie przestrzenią absolutnie bezdyskusyjną. Trzeba je płacić, to jest bardzo istotne. Natomiast jeśli mamy je płacić, to musimy też generować warunki handlowe, które pozwalają je opłacić. W związku z tym funkcjonowanie na rynku niskiej ceny w naszym przypadku jest niemalże niemożliwe – dodaje Gruza.

Rozmówcy naszego reportera byli gośćmi międzynarodowej konferencji na KUL. Spotkanie było inspirowane nauką Świętego Jana Pawła II, m.in. słynną Encykliką ”Laborem exercens” z 1981 roku. W debacie wzięli udział naukowcy i ekonomiści z Niemiec, Szwajcarii, Włoch i Stanów Zjednoczonych.

PaSe

Fot. pixabay.com

Exit mobile version