Hrubieszów: Podziemia magnesem na turystów?

00000000304515001

Hrubieszów rozpoczyna szeroko pojętą rewitalizację miasta. Ważną rolę w projekcie odegrają hrubieszowskie podziemia.

– Generalnie nasz projekt będzie się opierał na tym, iż zostaną utworzone dwa budynki w centrum miasta. W jednym z nich zostanie otworzone Hrubieszowskie Centrum Dziedzictwa. Będzie to muzeum o historii naszego miasta. Drugim elementem jest zagospodarowanie przestrzeni na Centrum Aktywności Lokalnej, którą będą obsługiwały organizacje pozarządowe, podmioty społeczne oraz przedsiębiorcy. Te dwa budynki będą połączone przejściami podziemnymi – tłumaczy burmistrz Hrubieszowa, Tomasz Zając.

– Rozpoczęliśmy badania dotyczące poszukiwania lokalizacji i inwentaryzacji pustek, które funkcjonowały. Obszar badań jest bardzo duży. Podziemia są w różnym stanie, co skutkuje silnym wpływem na zabudowania nad tymi pustkami – mówi Marian Walaszek z Fundacji Nauka i Tradycje Górnicze AGH. 

– Do tej pory przy pomocy więźniów z hrubieszowskiego zakładu karnego uprzątnęliśmy kilkadziesiąt ton piasku, ziemi i gruzu, który zalegał w podziemnych korytarzach. Chcemy, żeby te podziemia żyły i nakręcały koniunkturę turystyczną i gospodarczą naszego miasta. Chcemy, żeby były magnesem ściągającym i promieniującym na to, co się znajduje na powierzchni ziemi – podkreśla prezes stowarzyszenia Podziemny Hrubieszów, Marek Poznański.

Projekt 'Modelowej Rewitalizacji Miast’ zaplanowany jest na dwa lata.

MLac / opr. PaW

Fot. archiwum

Exit mobile version