Kapliczki to znaki historii Polski

pulawy2 6

O różnych aspektach chrześcijaństwa w kulturze polskiej rozmawiali uczestnicy konferencji naukowej w Pałacu Czartoryskich w Puławach. Spotkanie zorganizowano w ramach powiatowych obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski.
Była mowa między innymi o dużej roli rodziny Czartoryskich, ale także o krzyżach i kapliczkach, które powszechnie są postrzegane wyłącznie jako symbole religijne. – Ale istnieje także ich drugi wymiar – wyjaśnia prezes Puławskiego Towarzystwa Tradycji Narodowych, Robert Och. – Pod tą warstwą religijną kryję się też bardzo wiele elementów związanych z polską tradycją czy historią. Wynika to z pogmatwanych dziejów Polaków. Było w nich wiele okresów, w których ciągle walczyliśmy albo byliśmy pod czyimś jarzmem i tylko w taki symboliczny sposób mogliśmy „przemycić” pewną pamięć o naszej przeszłości.

Część krzyży i kapliczek stawiano pod wpływem różnych ludowych wierzeń lub legend. W Górze Puławskiej stoi krzyż, który został postawiony w oparciu o legendę dotyczącą św. Wojciecha. Według niej biskup Wojciech przybył kiedyś na pobliską wyspę Jaroszyn i odprawił tam mszę.

ŁuG

Fot. materiały organizatora

Exit mobile version