Co 5 sekund ktoś na świecie dowiaduje się, że cierpi na cukrzycę. Odsetek chorych przekracza już 5% całej populacji. W walce z tym schorzeniem pomóc ma obchodzony dzisiaj Światowy Dzień Cukrzycy. Skąd się ona bierze i jak jej zapobiegać? – sprawdzała Iwona Kosior.
Nazywana jest największą niezakaźną epidemią XXI wieku. Ponad 400 milionów osób na świecie ma cukrzycę, co druga – nawet o tym nie wie. W Polsce cierpią na nią prawie 3 miniony osób. Rozróżnia się dwa typy choroby. To zaburzenie, które powoduje, że organizm nie wytwarza w ogóle albo w niewystarczającej ilości insuliny, która jest nam potrzeba do życia.
Typ I charakteryzuje się natychmiastowym wyłączeniem trzustki i jej działalności związanej z produkcją insuliny. Skutkuje to koniecznością zewnętrznego podawania insuliny do końca życia. Cukrzyca tego typu ma w dużej mierze podłoże genetyczne. Cierpi na nią 10% wszystkich diabetyków – głównie dzieci, młodzież i osoby do 30. roku życia.
W przypadku II typu następuje słabnięcie działania trzustki. Tu konieczne jest stopniowe wprowadzanie insuliny. To schorzenie pozostałe obejmuje 90% diabetyków. To choroba cywilizacyjna do niedawna nazywana chorobą osób starszych. Lekarze odnotowują jednak coraz więcej przypadków zachorowań wśród młodych.
Powstawaniu cukrzycy sprzyja niewłaściwe odżywianie, brak ruchu, otyłość, nadużywanie leków i palenie papierosów. Wciąż badane są genetyczne i wirusowe uwarunkowania dolegliwości.
Choroba wymieniana jest wśród głównych przyczyn problemów z układem krążenia, utraty wzroku, niewydolności nerek oraz amputacji kończyn dolnych. Od 75 do 80 procent cukrzyków umiera z powodu chorób układu krążenia. Ryzyko zgonu w przypadku diabetyków jest trzykrotnie wyższe, niż w przypadku ludzi zdrowych.
Światowy Dzień Walki z Cukrzycą został ustanowiony w 1991 roku przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną i Światową Organizację Zdrowia. Tradycją tego dnia stało się podświetlanie na niebieski kolor budynków użyteczności publicznej, pomników, zabytków oraz innych obiektów. W Lublinie w tym kolorze zostały podświetlone Arena Lublin oraz Centrum Spotkania Kultur.
KosI / IAR / opr. MatA
Fot. pixabay.com