Lublin i Puławy zostały eco-miastami

wojcik

Dwa miasta z naszego regionu – Lublin i Puławy – zostały uhonorowane w tegorocznej edycji konkursu Eco-miasto, organizowanego przez Ambasadę Francji w Warszawie.

Lublin został uznany za miasto najlepiej wdrażające politykę zrównoważonego rozwoju w kategorii „zarządzanie lokalnymi systemami energetycznymi”. Stolica naszego regionu zwyciężyła wśród miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Jury doceniło planowany projekt wykorzystania ciepła sieciowego do produkcji… chłodu w tak zwanym „martwym” sezonie grzewczym. 

Skąd pomysł na to, żeby wykorzystując ciepło systemowe wytwarzać chłód? – Lubelski system ciepłowniczy jest dziewiąty co do wielkości w całym kraju. Największą efektywność ma w okresie zimowym, kiedy produkuje ciepło i energię elektryczną. Żeby wykorzystać go również w lecie, pojawił się pomysł „produkcji” chłodu. Idzie to w parze z zapotrzebowaniem na energię elektryczną, która w okresie letnim jest też czasami stosunkowo droga, więc zasilania nią układów klimatyzacyjnych może być średnio uzasadnione ekonomicznie. Stąd pomysł, żeby „zaprząc” w to system ciepłowniczy, który jest modernizowany, ma odpowiednią jakość i jest ekologiczny – opowiada wiceprezydent Lublina Artur Szymczyk.

Puławy wyróżniono w kategorii „mobilność zrównoważona” za wprowadzanie inteligentnych systemów transportowych, w szczególności za aplikację „myBus online” dla użytkowników transportu miejskiego. Jako jedno z pierwszych miast w Polsce Puławy utworzyły „strefę uspokajania ruchu” i ograniczyły prędkość na ulicach do 30 kilometrów na godzinę.

– Patrząc na naszą historię nie jest to wcale oczywiste, że Puławy to miasto zielone, czyste, rozwijane w sposób zrównoważony – mówi wiceprezydent Puław, Ewa Wójcik. Jak mówi, miasto zdecydowanie stawia na rozwój transportu. – Będziemy poszerzać swoje usługi, mobilność transportu, ale i jego ekologiczną część. Spożytkowaliśmy na ten cel już ponad 23 mln zł, teraz 24 mln. To musi dać efekt w postaci łatwego poruszania się po mieście.   

W towarzyszącym rywalizacji samorządów konkursie dla szkół  – „Zakręceni w przestrzeni” – wyróżnienie specjalne otrzymali uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. W. Jagiełły w Krasnymstawie za projekt „Mural”, stanowiący kreatywne podejście do wyboru przestrzeni oraz połączenie historii z nowoczesną identyfikacją szkoły.

Francja, odkąd to właśnie tam odbył się szczyt klimatyczny w 2015 roku, którego ustalenia ratyfikowała też Polska, chce uchodzić za lidera w walce ze zmianami klimatu.  W niektórych obszarach, jak energie odnawialne czy ekomobilność, wiedzie prym w Europie i  swymi doświadczeniami chce „zarazić” innych, w tym Polskę.

Nagrody w konkursie Eco-miasto są symboliczne, ale liczy się niewątpliwy prestiż związany z ich otrzymaniem.  

JB/opr. ToMa

Fot. Jacek Bieniaszkiewicz

Exit mobile version