Lublin mógł być centrum europejskiego pszczelarstwa

pszczoly 10
Portal poświęcony „Rzeczpospolitej Pszczelarskiej” zaprezentował Ośrodek „Brama Grodzka -Teatr NN”. Serwis zajmuje się ideą z lat 30. ubiegłego wieku, która zakłada uczynienie z Lubelszczyzny największego zagłębia pszczelarskiego w Europie. Projekt koordynował nestor lubelskiego pszczelarstwa Stanisław Jasiński.

– Idea zrodziła się w kręgu przyjaciół pszczelarzy – mówi Piotr Lasota z działu historii mówionej Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. – Jest taka mapa przedwojennej Polski z 1938 roku, na której 2/3 obszaru kraju jest zakreskowane na czerwono. Tak oznaczony został zasięg oddziaływania lubelskich pszczelarze. Oni ten wielki obszar nazwali sobie „Rzeczpospolitą Pszczelarską” i w jego centrum, w Lublinie miał powstać niezwykły kompleks, w skład którego wchodzić miało około 20 obiektów.

Na portalu „Rzeczpospolita Pszczelarska” znalazły się relacje najstarszych pszczelarzy z naszego regionu, archiwalne oraz współczesne zdjęcia pasiek oraz opracowania naukowe dotyczące pszczół.

– Jest też gra w postaci wirtualnej pasieki – dodaje Lasota. – Wcielamy się w niej w rolę pszczelarza.

Projekt „Pszczelarstwo na Lubelszczyźnie. Nieopisana historia – Rzeczpospolita Pszczelarska” został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

MaK

Fot. Magdalena Kowalska

Exit mobile version