3,6 milionów złotych otrzymała Państwowa Szkoła Wyższa w Białej Podlaskiej na organizację płatnych praktyk dla 200 najlepszych studentów. Zgodnie z projektem studenci, którzy zdecydują się na nie, otrzymają miesięczne stypendium w wysokości 2,3 tys. złotych.
– Złożyliśmy aplikacje do projektu europejskiego, który pozwalałby naszym studentom przez 6 miesięcy przebywać na praktykach w wybranych firmach w kraju i za granicą. Najważniejszą przesłanką jest jednak fakt, że żacy dostaną za to stypendium – mówi rektor uczelni profesor Józef Bergier.
– Z sześciu miesięcy praktyk, pięć będzie finansowanych z projektu – mówi koordynator projektu Agnieszka Dymicka. – Stypendium nie będzie w sposób szczególny rozliczane. Student otrzymuje je jako w pewnym sensie rekompensatę realizacji swoich praktyk.
Oprócz tego studenci otrzymają też pieniądze na pokrycie kosztów dojazdów, kupno pomocy naukowych, a także zakwaterowania w przypadku odbywania praktyki poza miejscem zamieszkania. 1,7 tys. zł zostanie przeznaczonych na dojazdy, zakwaterowanie, ubezpieczenia, które są wymagane przez firmę. Dodatkowo studenci otrzymają też 2000 zł na zakup literatury, która zostanie wykorzystana przy pisaniu pracy dyplomowej.
Wynagrodzenie w wysokości 1000 złotych miesięcznie za jednego studenta otrzymają też opiekunowie praktyk z ramienia zakładów pracy.
Realizowany do końca czerwca 2018 roku projekt obejmie blisko 200 studentów z 13 kierunków studiów pierwszego stopnia. – Rekrutacja na praktyki będzie się odbywała w oparciu o najwyższą średnią. Drugim kryterium będzie aktywność i zaangażowanie studenta w życie uczelni i środowiska lokalnego – informuje Agnieszka Dymicka.
– Sześciomiesięczne praktyki w wybranych firmach rozpoczną się już od stycznia przyszłego roku – mówi rektor uczelni profesor Józef Bergier. – Dzięki nim nasi najlepsi studenci będą mogli wejść na rynek pracy. Wierzę głęboko, że firmy, które wybiorą, zatrudnią ich później na stałe.
Projekt prowadzony jest w ramach Programu Praktyk Zawodowych w Państwowych Wyższych Szkołach Zawodowych, realizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jest współfinansowany, w ramach Programu Operacyjnego „Wiedza Edukacja Rozwój”, ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
MaT/opr. ToMa
Fot. pixabay.com