Kwesta odbywa się w Lubartowie na cmentarzu parafialnym przy ulicy Szaniawskiego. – Każdego roku dzięki zbiórce udaje się odrestaurować przynajmniej jeden nagrobek – mówi Michał Filipowicz z Lubartowskiego Towarzystwa Regionalnego. – Jest to piąta kwesta na renowację zabytkowych grobowców, znajdujących się na tym cmentarzu. Lubartowskie Towarzystwo Regionalne na przestrzeni kilku ostatnich lat odrestaurowało w sumie kilkanaście zabytkowych nagrobków ludzi znanych w Lubartowie.
W Lubartowie kwestują miejscowi radni, lokalne władze, członkowie stowarzyszeń i organizacji społecznych, a także nauczyciele i młodzież.
Po raz jedenasty odbywa się kwesta na cmentarzu parafialnym w Białej Podlaskiej. Pieniądze do puszek zbierają przedstawiciele Koła Bialczan, a także władz miejskich.
Mieszkańcy miasta chętnie wspierają akcję.
– To szlachetna akcja. Odnawianie pomników, to jest utrzymanie historii o tych, którzy zmarli dla naszych potomnych – mówi jeden ze wspomagających akcję.
Przypomnijmy, że od 2007 roku dzięki przeprowadzonym zbiórkom odnowiono 55 nagrobków i tablic inskrypcyjnych. Średni koszt renowacji jednego nagrobka wyniósł 13 tysięcy złotych.
Chełmianie również włączyli się w ratowanie zabytkowych nagrobków. Pieniądze zbierane są na renowację najstarszej chełmskiej nekropolii przy ulicy Lwowskiej.
– Nagrobki o dużych walorach artystycznych, ale także te skromniejsze, przypominają dawne dzieje miasta i regionu – mówi kwestujący chełmski historyk i regionalista Zbigniew Lubaszewski.
Wśród kwestujących nie brak młodzieży z chełmskich szkół, pracowników kultury i twórców.
MaT / RMaj
Fot. archiwum