Obchody Narodowego Święta Niepodległości – w najróżniejszych formach – odbyły się w całej Polsce, także w naszym regionie.
Biała Podlaska
W Białej Podlaskiej mieszkańcy złożyli kwiaty pod pomnikiem Orła Niepodległości. – To jedna z nielicznych okazji na zamanifestowanie swojego patriotyzmu – mówili uczestnicy.
Po części oficjalnej odbyła się Bialska Biesiada Patriotyczna.
Chełm
W Chełmie oficjalne obchody uświetniła parada żołnierzy i Szwadronu Rekonstrukcyjnego Oddziału Kawalerii II Rzeczypospolitej Chełmskiego Stowarzyszenia Miłośników Koni i Kawalerii Polskiej. – Święto niepodległości to powód do radości – mówi prezydent Agata Fisz. – Jesteśmy narodem, który pamięta o przeszłości.
O godzinie 18.00 w Chełmskim Domu Kultury odbył się koncert pieśni i piosenek patriotycznych.
Zamość
Mieszkańcy Zamościa uczcili święto 11 listopada Marszem Niepodległości. Ulicami wspólnie szli miejscowi, harcerze, politycy, którzy złączeni byli wielką flagą:
– Coraz więcej osób bierze udział w naszym marszu. Rodziny przychodzą z dziećmi. Zawsze flagę niesie kilkadziesiąt osób. W ten sposób czują się jakoś złączeni i wiedzą, że są częścią tego wydarzenia – mówi jeden z organizatorów.
– Kocham wolną Polskę, dlatego biorę udział – mówi jedna z uczestniczek.
Organizatorzy oceniają, że w Marszu wzięło udział około 300 osób.
Puławy
Pytania o wolność osobistą i społeczną oraz o współczesne pojmowanie patriotyzmu padły podczas puławskich uroczystości Narodowego Święta Niepodległości.
Przed pomnikiem przy kościele pod wezwaniem Świętego Józefa złożono wieńce i kwiaty, a wiceprezydent miasta Ewa Wójcik zachęcała do refleksji w trakcie tego święta.
– Czy jesteśmy dziś narodem składającym się z wolnych ludzi? – pytała w swoim przemówieniu Wójcik.
Częścią puławskich obchodów Święta Niepodległości był także popołudniowy koncert laureatów XIII Przeglądu Poezji i Pieśni Niepodległościowej „Żeby Polska Była Polską”.
Lubartów
W Lubartowie z okazji święta niepodległości harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej zorganizowali Miejską Grę Niepodległościową. – Chcemy świętować nieco inaczej i przyciągnąć także tych, którzy często zostawali w ten dzień w domu – mówi harcerz Nikodem Marzęda. – Chcieliśmy uatrakcyjnić obchody, tak żeby można było poruszać się, zrobić coś ciekawego całą rodziną albo ekipą przyjaciół. W czasie gry przemieszczaliśmy się po określonych punktach, na których dostawaliśmy zadania.
Na zwycięzców niepodległościowej gry miejskiej w Lubartowie czekały – oprócz przeżyć patriotycznych – nagrody ufundowane przez miejskie instytucje.
Mimo mało sprzyjającej pogody, w grze wzięło udział blisko stu mieszkańców.
Międzyrzec Podlaski
W Międzyrzecu Podlaskim zakończyły się oficjalne uroczystości Narodowego Święta Niepodległości. Na placu Jana Pawła II, pod pomnikiem Bohaterów Miasta, złożono kwiaty. Następnie na cmentarzu parafialnym, przy zbiorowej mogile z 1918 roku, odbył się apel pamięci.
Wśród uczestników obchodów była między innymi Monika Torbicz, która każdego roku bierze udział w obchodach, by manifestować swój patriotyzm. – To taki moment, że powinniśmy się – jako Polacy – wspólnie cieszyć. Świętować, że po tylu latach udało nam się odzyskać niepodległość i dbać o nią. Pamiętać, że nie jest to rzecz dana raz na zawsze. I ciągle tej niepodległości pilnować.
MaT / ŁoM / MLac/ ŁuG / opr. ToMa / PaW
Fot. Małgorzata Łobejko / Łukasz Grabczak