Niepodległość jest kobietą. Kolejny „Salon Polityki” w Lublinie

niepodleglosc 4

„Niepodległość jest kobietą” – próbowały dowieść tego uczestniczki debaty, zorganizowanej w Lublinie w ramach cyklu „Salon Polityki”.

Nie bez powodu organizatorzy wybrali właśnie 7 listopada.

– Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej, który powstał w Lublinie 7 listopada 1918, stanowił pierwszą po wojnie deklarację demokratycznego państwa. Utworzenie tego gabinetu było sygnałem, że system prawny w Polsce nie będzie dyskryminował ze względu na płeć, wiek, status etniczny – wyjaśnia Jolanta Prochowicz ze Stowarzyszenia Homo Faber.

Uczestniczki debaty wykorzystały okazję, aby zastanowić się nad współczesnymi formami feminizmu. – Myślę, że jest to dobry moment, aby o kobietach rozmawiać – mówi Martyna Bunda z tygodnika „Polityka”. – Coś, co roboczo nazwaliśmy „czarnym protestem”, pokazało nam wielką kobiecą energię, jaka jest w naszym społeczeństwie. Istnieje fala kobiecej aktywności w bardzo wielu dziedzinach.

W dyskusji wzięły udział także współinicjatorka Strajku Kobiet Agata Czarnecka i prof. Elżbieta Maj z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

Dyskusja odbyła się w auli im. Ignacego Daszyńskiego na Wydziale Politologii UMCS. Ta uczelnia jest współorganizatorem spotkań pod hasłem „Salon Polityki”. 

Kosi/opr. ToMa

Fot. www.facebook.com

Exit mobile version