Katolicki Uniwersytet Lubelski świętuje Światowy Dzień Filozofii. To okazja, aby zapytać, dlaczego w polskich szkołach jej brakuje. Chociaż dyrektorzy mają możliwość wprowadzenia filozofii do programu zajęć, rzadko się na to decydują. Czy ten przedmiot jest potrzebny polskim uczniom?
W zeszłym roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zapowiadało wprowadzenie do szkół pilotażowego programu filozoficznego. Miał on ruszyć w tym roku. Na razie jednak ciężko znaleźć informację o tym, na jakim etapie znajduje się ten projekt.
– Filozofia jest ważnym składnikiem dorobku duchowego ludzkości. Jakaś, przynajmniej minimalna, jej znajomość jest potrzebna. Z drugiej strony jej nieznajomość w istotny sposób zubaża sposób widzenia otaczającego świata i pozbawia nas narzędzi lepszego jego rozumienia. Studiowanie filozofii jest też lekcją prawdziwego pluralizmu. Filozofowie różnią się w wielu kwestiach, ale potrafią dostrzec i racjonalnie przedstawić podstawy tych różnic oraz uchwycić słabości własnych poglądów i poglądów innych. Filozofia racjonalizuje dyskurs publiczny, który obecnie jest w opłakanym stanie, nie tylko w Polsce, ale i całym świecie zachodnim. Wszystko w nim jest czarno-białe. A filozofowie zdają sobie sprawę, że na ich pytania nie ma jednoznacznych odpowiedzi – uważa prof. Piotr Gutowski z Wydziału Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
– Uważamy, że filozofia jest niezwykle ważna w kształceniu ogólnym, a liceum to ostatni moment, żeby zacząć jej uczyć. Jest istotna, bo uczy myślenia krytycznego, abstrakcyjnego i ogólnego. Dzięki niej uczniowie nie zamykają się w ciasnych ramach poszczególnych przedmiotów – mówi Adam Kalbarczyczyk, dyrektor Międzynarodowego Liceum Ogólnokształcącego im. I.J. Paderewskiego w Lublinie.
W pierwszych klasach tej szkoły filozofia jest obowiązkowym przedmiotem. W tym roku szkoła wprowadził pilotażowy program lekcji filozofii w czwartej klasie szkoły podstawowej. Jeżeli się sprawdzi, będzie kontynuowany w klasach piątej i szóstej.
Zdaniem Roberta Kryńskiego, redaktora naczelnego magazynu „Filozofuj!”, elementarną wiedzę na ten temat powinien mieć każdy. – Nasze czasopismo przekazuje obraz tego czym żyje filozofia w formie przystępnej, prostej i atrakcyjnej wizualnie.
Projekt „Filozofuj!” to nie tylko pismo, ale i portal internetowy, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz spotkania dyskusyjne. Najbliższe spotkanie klubu „Filozofuj” w Lublinie odbędzie się na początku grudnia. Może wziąć w nim udział każdy.
Kosi
Fot. archiwum