Pracownicy socjalni na co dzień pracują z osobami starszymi, samotnymi, uzależnionymi, chorymi. Inaczej mówiąc – z tymi, którzy sami nie radzą sobie w życiu i potrzebują pomocy z zewnątrz.
21 listopada w Polsce obchodzimy ich dzień.
– To jest przede wszystkim praca z drugim człowiekiem, który najczęściej znajduje się „na zakręcie” swojego życia, kiedy pojawiły się problemy, jakich nie jest w stanie samodzielnie pokonać. I tu potrzebne jest wsparcie ze strony pracowników socjalnych. Podkreślam słowo „wsparcie”. Bo w tym zawodzie niezmiernie ważne jest to, żeby być zaangażowanym, empatycznym, pełnym zrozumienia, ale z drugiej strony trzeba być asertywnym, umieć postawić pewne granice. I nie wyręczać wspieranych osób. To właśnie jest istotą mądrego pomagania – mówi Magdalena Suduł, rzecznik prasowy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. – To praca z trudnymi przypadkami. Jest ona obciążająca, bo czasami ciężko zamknąć za sobą drzwi od biura i zapomnieć o tym, co się widziało. Myślę, że ten bagaż zabieramy ze sobą do domu.
– Nasza praca to służba na rzecz drugiego człowieka – uważa Anna Bajaka z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łabuniach. – W tej pracy trzeba być bardzo elastycznym. Trzeba kochać drugiego człowieka, niezależnie od jego pozycji. Bo dla nas każdy człowiek ma swoją godność. Nie ważne kim jest, czym się zajmuje. Człowiekowi potrzebującemu pomocy należy okazywać tyle samo szacunku, co temu, zajmującemu wysokie stanowisko.
– Jak stwierdza kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Nałkowskich w Lublinie, Elżbieta Waniurska – w tej pracy kluczowe są dobre wykształcenie i charakter. Na pewno trzeba mieć predyspozycje psychiczne, takie jak: cierpliwość, dojrzałość emocjonalna, dystans, umiejętność słuchania innych ludzi.
Pracownicy socjalni pracują nie tylko w ośrodkach pomocy społecznej, ale także domach pomocy społecznej, placówkach opiekuńczo-wychowawczych i ośrodkach wsparcia.
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lublinie zazwyczaj działa na wniosek samych rodzin potrzebujących wsparcia. Zachęca jednak również do informowania o zauważeniu takich przypadków. – Każda z osób, która widzi, że dzieje się coś niepokojącego, może taki sygnał przekazać. Bo nie wszystkie przeżywające trudności osoby wiedzą, gdzie mogą się zgłosić i w jakiej sytuacji. Jednak w takiej sytuacji zawsze kontaktujemy się z potrzebującą wsparcia rodziną. Bowiem podstawą do działania jest jej zgoda na współpracę z nami. Bo bez niej nie ma skutecznego działania – informuje .
W ramach obchodów Dnia Pracownika Socjalnego wojewoda lubelski Przemysław Czarnek wręczył przedstawicielom tego zawodu odznaczenia państwowe i wyróżnienia. Odznaczenia państwowe trafiły do 45 osób. 38 pracowników otrzymało dyplomy wojewody lubelskiego za aktywność i szczególne osiągnięcia w zakresie pomocy społecznej. Oprócz tego wręczono 8 wyróżnień zespołowych.
Łącznie w lubelskim urzędzie wojewódzkim nagrodzono ponad 90 osób i zespołów.
Kosi/opr. ToMa
Fot. Piotr Michalski