Według badań coraz mniej Polaków sięga po papierosy, ale wśród młodzieży jest wprost przeciwnie – takie wnioski płyną z ankiety przeprowadzonej wśród uczniów Zespołu Szkół nr 1 w Puławach.
Placówka zorganizowała VI Wojewódzki Konkurs Antytytoniowy „Nikotynie Nie!”. Co roku w listopadzie przeprowadza także badania wśród młodzieży dotyczące palenia. Ich wyniki nie napawają optymizmem.
– Po papierosy sięgają już dziesięciolatki, a duża liczba palących pojawia się w przedziale 13-16 lat. W grupie badanych osób byli uczniowie technikum i szkoły zawodowej. Z badań wynika, że ponad połowa pali. Nie jest to dobra tendencja. Widać też odwrót od palenia papierosów tradycyjnych, na rzecz e-papierosów – mówi Lidia Nogowska z puławskiej placówki.
– Wydaje mi się, że wśród pierwszaków jest największy trend do tego, żeby zaistnieć w grupie, by poczuć, że są razem i stać się bardziej dorośli. Robią rzeczy, które nam dorosłym wydają się głupie, ale dla nich są po prostu fajne. Nie poddajemy się, organizujemy konkursy, na lekcjach stale mówimy o tym problemie na lekcjach wychowawczych – mówi pedagog szkolny Marzena Kitka.
– Im dłużej młody człowiek pali, tym skutków ubocznych jest coraz więcej. Przede wszystkim uszkodzenia układu krążenia, choroby płuc i wszelkiego rodzaju nowotwory – zaznacza pielęgniarka medycyny szkolnej Sabina Furga.
W konkursie wzięło udział ponad 90 osób. Młodzież prezentowała przygotowane wcześniej plakaty, wiersze oraz scenki teatralne. Czwartą kategorią był test sprawdzający wiedzę na temat szkodliwości palenia papierosów.
ŁuG / opr. PaW
Fot. Łukasz Grabczak