Debiutancki album Resiny ukazał się 30 września br. Jest to owoc eksperymentów łączących wiolonczelę i proste narzędzia elektroniczne. W efekcie, to czasem prawie piosenki, a czasem bardziej rozbudowane intuicyjne impresje. Ogniwem spajającym wszystkie kompozycje jest chęć poznania i wykorzystania nieoczywistych właściwości instrumentu. Usłyszymy ją 25 listopada w Warsztatach Kultury w Lublinie.
Karolina Rec, występująca solo pod nazwą Resina, od prawie 10 lat związaną jest z polską sceną niezależną i współtworzy zespoły m.in. Maćka Cieślaka, Michała Bieli czy Natalii Fiedorczuk. Jako pierwsza polska artystka w historii podpisała na początku tego roku kontrakt płytowy z legendarną brytyjską wytwórnią FatCat Records, a dokładnie z jej „postklasycznym” oddziałem o nazwie „130701”.
Fat Cat Records zasłynęło odkryciem wielu kluczowych dla współczesnej alternatywy artystów (jak choćby Animal Collective, Múm czy Sigur Rós). Poprzez powołanie do życia sublabel’u 130701, nieformalnie stało się rodzicem tzw. nurtu post-klasycznego we współczesnej muzyce alternatywnej/instrumentalnej.
130701 w lipcu 2016 obchodziło 15-lecie istnienia, w związku z tym ukazała się wyjątkowa kompilacja z udziałem wszystkich jedenastu (byłych i obecnych) artystów związanych z wytwórnią. Obok utworów takich tuzów muzyki instrumentalnej jak Max Richter czy Jóhann Jóhannsson znalazła się również kompozycja Resiny.
Początek koncertu w piątek 25 listopada 2016 o godzinie 20:00 w Warsztatach Kultury w Lublinie przy ulicy Grodzkiej 5a – sala widowiskowa, II piętro
W grudniu czeka nas kolejne spotkanie w ramach Strefy Innych Brzmień. Zobaczymy dwa zespoły: Duży Jack i Xenony. Więcej informacji na stronie www.warsztatykultury.pl
Strefa Innych Brzmień w Warsztatach Kultury w Lublinie to całoroczny cykl koncertowy prezentujący nietuzinkowych wykonawców, najciekawsze labele niezależne, wreszcie różne gatunki muzyczne i ich niezwykłe, często frapujące, połączenia. Strefa, nieodłącznie związana z letnim Festiwalem Wschód Kultury – Inne Brzmienia, pozwala wyjść z muzycznej rutyny i spróbować doświadczyć dźwięku na nowo.
Od grudnia 2015 partnerem Strefy jest Fundacja Kaisera Söze.
(fot. nadesłane)