W Lublinie podsumowano obchody Roku Sienkiewiczowskiego. Na scenie amfiteatru kościoła na Poczekajce zaprezentowano widowisko muzyczne na podstawie noweli Henryka Sienkiewicza: „Janko Muzykant”.
– Dzisiejsze spotkanie jest dowodem na nieśmiertelność dzieł Henryka Sienkiewicza – mówił wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. – To, co robiliśmy przez cały rok – wszystkie spotkania, uroczystości i akademie poświęcone twórczości Sienkiewicza, jak również inauguracja roku szkolnego w Woli Okrzejskiej – to przykłady nieśmiertelności Henryka Sienkiewicza. To, że właśnie z Lubelszczyzny wyszedł Sienkiewicz jest powodem do dumy.
– Nasza wersja Janka Muzykanta jest wyjątkowa. Łączy w sobie przeszłość ze współczesnością – podsumowuje autorka scenariusza spektaklu, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Lublinie Danuta Nowakowska-Bartłomiejczyk. – Obchody roku sienkiewiczowskiego zmotywowały nad do tego, a inspiracją były dzieci. Parafrazując słowa Henryka Sienkiewicza: Pięknym krajem jest Polska. Szczęściem jest tu rozwijać talenty i wspierać je.
Młodzi widzowie na spektakl przynosili rękawiczki. W ten sposób wspierali potrzebujących kolegów w ramach akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę.
Imprezę objęli swoim patronatem wojewoda oraz lubelski kurator oświaty, a także dyrektorzy lubelskich podstawówek: numer 6 im. Romualda Traugutta oraz 38 im. Henryka Sienkiewicza. W uroczystościach udział wzięły wszystkie szkoły z regionu noszące imię pisarza.
SuPer
Fot. archiwum