Rolnicy blokowali krajową „dwójkę”

002 2039

Zakończył się protest hodowców trzody chlewnej na drodze krajowej nr 2 w powiecie bialskim. Rolnicy przez ponad osiem godzin spowalniali ruch, jadąc ciągnikami rolniczymi na trasie Międzyrzec Podlaski – Zalesie. W ten sposób chcieli zwrócić uwagę na trudną sytuację w rolnictwie wynikającą z wystąpienia afrykańskiego pomoru świń.

Rolnicy żądają od rządu konkretnej pomocy w zwalczaniu tej groźnej dla trzody chlewnej choroby. Domagają się natychmiastowego zdjęcia nadwyżki przerośniętych tuczników, a także gwarancji dalszej produkcji trzody chlewnej.

– Byliśmy we wtorek w Sejmie. Nie mamy dobrych informacji. Rozmawialiśmy z przewodniczącym komisji rolnictwa. Stwierdził, że nic nam nie może na dzisiaj pomóc. Sytuacja jest gorsza niż była. Bo skup odbywał się, chociaż w małej ilości. Ale przez cały ubiegły tydzień i zakłady nie kupiły praktycznie ani jednej sztuki. Nie wiemy, czym to jest spowodowane. Prawdopodobnie firmy wyczerpały limit, który przyznało im państwo. Przez dwa i pół miesiąca zakłady kupiły jakieś 6500 tuczników z powiatu bialskiego. A z tego, co wiem, wszystkich w powiecie jest ok. 18 tys. Dużych, przerośniętych świń jest już teraz 8 tys. sztuk do sprzedaży. Już kilkanaście razy chcieliśmy się spotkać z ministrem. Nic z tego nie wynikło. Jesteśmy w kropce. Po prostu już nie wiemy, co mamy robić – mówi jeden z protestujących.

– Sytuacja jest tragiczna. Świnie chorują, zdychają, bo jest ciasno i za duże zagęszczenie. Świnia też się męczy, potrzebuje określonych warunków. Odbiór tuczników jest z dnia na dzień przekładany. Raz biorą, raz nie biorą. Już świnie miały jechać, a tu odbiór został zatrzymany. Nie wiadomo, o co chodzi – skarży się inny.

Kierowcy, którzy z powodu protestu utknęli w korkach, nie kryli zdenerwowania. – Z mojego punktu widzenia przeszkadzają mi w pracy. Jednak trochę ich rozumiem, bo walczą o swoje pieniądze. Wszyscy protestują. A taki zwykły obywatel, jak ma zaprotestować? – pyta się jeden z kierowców.

Ministerstwo Rolnictwa zapewnia, że skup interwencyjny na terenach dotkniętych afrykańskim pomorem świń zostanie wznowiony w najbliższych dniach. Resort zwrócił się też do Komisji Europejskiej w sprawie funduszu na odszkodowania dla hodowców.

Na terenie powiatu bialskiego potwierdzono pięć ognisk ASF u świń. W związku z wystąpieniem choroby obowiązują restrykcje sanitarne. Rolnicy otrzymali ograniczenia w sprzedaży trzody chlewnej.

 Na czwartek producenci trzody chlewnej z powiatu bialskiego i łosickiego planują wspólną konferencję. Tematem spotkania będzie trudna sytuacja w rolnictwie związana z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń. Na spotkanie zaproszenie otrzymali wojewodowie mazowiecki oraz lubelski, a także wojewódzcy lekarze weterynarii.

MaT

Fot. Małgorzata Tymicka

Exit mobile version