„Miejsce seniora w nowoczesnej Polsce”, to tytuł II konferencji wojewódzkiej, która odbyła się w Tomaszowie Lubelskim. Rozmawiano między innymi o opiece medycznej, aktywizowaniu osób starszych, ale także o tym, w jaki sposób poprawić ich sytuację, na przykład poprzez zapobieganie dyskryminacji ze względu na wiek.
Jak stwierdził przewodniczący tomaszowskiej rady seniorów, Zbigniew Skawiński, mimo że jest już lepiej, to jednak bywają sytuacje wymagające poprawy. – W niektórych sytuacjach osoby starsze są na gorszej pozycji, na przykład jeśli chodzi o służbę zdrowia. W Tomaszowie Lubelskim nie mamy specjalistów, z których wiedzy moglibyśmy korzystać. Często seniorzy muszą jechać do Zamościa. Dla nich wydanie na bilet tych kilku czy kilkunastu złotych już jest przeszkodą, żeby skorzystać z konsultacji – dodaje Skawiński.
– Jest się czego bać, jeśli chodzi o dyskryminację ze względu na wiek. Skrzywienia twarzy, brzydki grymas, syknięcie – to są takie przejawy tego, które każdy z nas zna, kiedy stoimy w kolejkach, jedziemy autobusem. Chciałoby się powiedzieć, że to są objawy mniej bolesne, ale jednak samoistnie przekładające się na to, iż osoby starsze zaczynają w pewnym momencie wierzyć w swoją gorszość. To przekłada się na wiele sfer życia – mówi Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego.
Tomaszów Lubelski przystąpił do ogólnopolskiego programu „Ogólnopolska Karta Seniora”. Jak mówi burmistrz Wojciech Żukowski, karta promuje miejsca przyjazne osobom starszym. – W ramach tego programu posiadacze można uzyskiwać z korzystniejsze warunki rożnych usług – podkreśla Żukowski.
Według wydawcy kary Łukasza Salwarowskiego pomysł został dobrze przyjęty przez środowisko osób starszych.
– Już 60 000 seniorów w Polsce ją posiada, a 400 punktów ją honoruje, w tym między innymi uzdrowiska, sanatoria, domy wczasowe. Po pierwsze jest to element wsparcia finansów seniorów, ale także edukacji ekonomicznej przedsiębiorców, którzy cały czas nie zauważają, że jest to rosnąca w siłę grupa konsumencka – dodaje Salwarowski.
Karta Seniora jest bezpłatna i bezterminowa. Dystrybuują ją między innymi lokalne Uniwersytety Trzeciego Wieku.
MLac / opr. PaW
Fot. pixabay.com