W Lublinie na Uniwersytecie Medycznym trwa Europejski Tydzień Robotyki. Na specjalnych pokazach zobaczymy m. in. robotyczną głowę, pokazującą emocje, a także mobilne platformy robotyczne.
Roboty wkraczają w coraz więcej dziedzin naszego życia. Są obecne w domu, pracy, medycynie. – Pomagają wszędzie tam, gdzie zrobienie czegoś przez nas jest trudne, niemożliwe lub wymaga stuprocentowej precyzji – mówi doktor Dorota Szczęśniak-Stańczyk z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Ale – dodaje – roboty wprawdzie pełnią dziś istotną funkcję w medycynie, jednak nie są zdolne do samodzielnego myślenia. Obecnie nie są jeszcze w stanie zastąpić lekarzy. Za każdym robotem musi stać człowiek, który na podstawie swego doświadczenia decyduje, jaką czynność trzeba wykonać. Są pierwsze próby stworzenia robotów bardzo podobnych do ludzi, niemniej nie mają one jeszcze takiej autonomii, żeby mogły samodzielnie myśleć i funkcjonować. Człowiek programuje pewne funkcje i roboty mogą tylko je wykonywać.
Wśród wielu zaawansowanych robotów, które możemy oglądać w Lublinie, jest też domowy opiekun dla osób starszych. Robot przypomina o wzięciu leków, podaje przedmioty i może pomóc w gotowaniu. – Urządzenie wyposażone jest w ekran, który będzie wyrażał emocje. Porusza się na platformie, zapewniającej mu mobilność. Jest wyposażony w ramię, dzięki któremu będzie mógł podawać pacjentowi różne przedmioty – mówi lekarz z Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Urszula Skrobas.
Kolejny robot pomoże lekarzowi zbadać pacjenta na znaczną odległość, korzystając z pośrednictwa Internetu. – To przedłużenie ręki lekarza – mówi Bartek Stańczyk z firmy, która bierze udział w budowaniu robotów. – Chcemy dać lekarzowi specjaliście wrażenie, że znajduje się przy pacjencie. Lekarz musi tego pacjenta dotknąć i poczuć, że go dotyka. Robi to za pośrednictwem robota, który jest fizykalnym awatarem lekarza. Ma głowę, ramię i platformę mobilną, dzięki której może poruszać się po szpitalu.
– Boimy się robotów, bo sądzimy, że zastąpią ludzi. Rzeczywistość jest trochę inna. Obserwując to, co się dzieje w Niemczech, widzimy, że robotyka tworzy więcej miejsc pracy niż nam zabiera. Roboty zastępują nas w tych najtrywialniejszych pracach. Ale ktoś musi te roboty budować i serwisować – uspokaja powszechne obawy Bartek Stańczyk.
W ramach Europejskiego Tygodnia Robotyki zaplanowano szereg pokazów , dotyczących maszyn oraz technologii stosowanej we współczesnej robotyce. Chętni mogą zobaczyć wystawę prototypów robotów, stworzonych w Lublinie w ramach międzynarodowych projektów.
Europejski Tydzień Robotyki w Lublinie potrwa do 26 listopada. Wydarzenie odbywa się w rektoracie Uniwersytetu Medycznego przy al. Racławickich 1.
Wystawa jest czynna między 9.00-17.00. W sobotę natomiast potrwa godzinę krócej. Wstęp na nią jest wolny.
MaTo/opr. ToMa