W tym roku pożegnaliśmy wielu znanych Polaków

520033

/ Na zdjęciu Dorota Gonet/

W tym roku pożegnaliśmy wielu znanych Polaków, ludzi świata kultury, polityki, kościoła, nauki, sportu. W tym roku odeszli m.in. reżyser Andrzej Wajda, kardynał Franciszek Macharski, ekonomistka Zyta Gilowska czy najsłynniejszy w Polsce popularyzator muzyki poważnej Bogusław Kaczyński. 

Nie żyje Dorota Gonet – dziennikarka Radia Lublin – tę informację podaliśmy 26 stycznia. Nasza radiowa koleżanka z wykształcenia była muzykologiem, z zamiłowania radiowcem.

– To była wspaniałą przyjaciółką. Fachowiec po prostu. Znałem ją ponad dwadzieścia lat. Pomagała mi propagować muzykę. Przede wszystkim zapamiętam ją jako wspaniałego człowieka –  tak o Dorocie mówił w tym dniu Robert Grudzień, wirtuoz gry na organach, organizator koncertów i festiwali organowych.

Dorota była z nami prawie 30 lat. Słuchacze Radia Lublin mogli usłyszeć ją w wielu audycjach poświęconych muzyce poważnej. 

 

W styczniu w wieku 73 lat zmarł  Bogusław Kaczyński, popularyzator opery, operetki i muzyki poważnej, krytyk i publicysta muzyczny. Urodził się w Białej Podlaskiej i  był Honorowym Obywatelem tego miasta  i honorowym członkiem Koła Bialczan.
 – Zawsze miał zawsze wiele planów – wspominał Bogusława  Kaczyńskiego prezes Koła Bialczan Marek Światłowski. – Swego czasu z nim oraz panem prezydentem Czapskim planowaliśmy zrobić wielki koncert na placu Wolności. Wówczas pan Bogusław zapytał, czy w mieście jest hotel, który pomieści 250 osób. Jeśli jest, wtedy on przywiezie orkiestrę i balet.

Bogusław Kaczyński był twórcą Festiwalu Muzyki w Łańcucie oraz Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy i zdobywcą tytułu Mistrz Mowy Polskiej. W 2002 roku podczas gali z okazji 50-lecia TVP otrzymał statuetkę i tytuł Gwiazda Telewizji Polskiej. Został również wyróżniony nagrodą „Piękniejsza Polska”. W 2011 roku uhonorowany Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Nagrodzony został także trzema Wiktorami i Super Wiktorem oraz trzema Złotymi Ekranami.

 

W tym roku zmarła też prof. Zyta Gilowska. Była wicepremier i minister finansów w rządach Prawa i Sprawiedliwości zmarła 5 kwietnia w wieku 66 lat.

W uroczystościach pogrzebowych w Świdniku wzięli udział: prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło, a także prezes PiS Jarosław Kaczyński.

– Profesor Gilowska była postacią, którą trudno będzie zastąpić. To koniec nadziei, że kiedyś wróci ktoś naprawdę kompetentny, energiczny, sprawny, doskonale się odnajdujący w warunkach Unii Europejskiej – podkreślał Jarosław Kaczyński.

Premier Beata Szydło powiedziała podczas uroczystości pogrzebowych, które odbyły się w Świdniku. – Kiedy zaczynałam swoją przygodę z polityką, to prof. Gilowska była dla mnie ogromnym wzorem do naśladowania – powiedziała Szydło. 

Pośmiertnie prof. Gilowska został odznaczona  Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

 

24 lutego tego roku w Lublinie zmarł prof. Ryszard Bender. Został pochowany w rodzinnej Łomży. W Lublinie, podczas mszy żałobnej  w kościele akademickim, żegnali profesora senat i wykładowcy KUL, władze województwa, parlamentarzyści, politycy, jego uczniowie i przyjaciele.

– To kościół, w którym często się modlił w czasie swojej ziemskiej drogi do Ojczyzny Niebieskiej – mówił lubelski metropolita abp Stanisław Budzik.

Prof. Ryszard Bender był senatorem, a także radnym sejmiku województwa. Wśród pocztów sztandarowych był sztandar sejmiku  – Żegnamy prof. Bendera również osobiście – mówi radny Michał Mulawa. – Prof. Bender to wielki Polak i wielki naukowiec. To olbrzymia strata nie tylko dla Lubelszczyzny, ale i Polski.

Prof. Ryszard Bender miał 84 lata. Był absolwentem, a potem wykładowcą historii KUL, współtwórcą i wieloletnim prezesem Klubu Inteligencji Katolickiej w Lublinie. Trzykrotnie był senatorem RP, zasiadał również w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji z nominacji Lecha Wałęsy. Od lat 90. był związany z „Naszym Dziennikiem”, Radiem Maryja i Telewizją Trwam.

 

W tym roku pożegnaliśmy także wicemarszałka województwa lubelskiego Artura Walaska. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 11 lipca w Żabiej Woli, w gminie Strzyżewice. Pośmiertnie została mu nadana odznaka honorowa „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego”. Przede wszystkim jako kolegę wspominał go poseł PSL, Jan Łopata. – Był bardzo twórczym człowiekiem, koleżeńskim i przyjacielskim.

Artur Walasek zmarł po ciężkiej chorobie w wieku 45 lat. Urodził się w Rykach. Był absolwentem m.in Akademii Podlaskiej w Siedlcach i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Był w trakcie studiów doktoranckich na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od 2014 roku pełnił funkcję wicemarszałka Województwa Lubelskiego.

 

W lutym tego roku pożegnaliśmy m.in. o. prof. Leona Dyczewskiego, franciszkanina, profesora socjologii, wieloletniego wykładowcę Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, organizatora studiów dziennikarskich na tej uczelni. W pracy naukowej podejmował zagadnienia socjologii kultury, rodziny oraz mediów.

Wśród jego uczniów był również dr hab. Robert Szwed, który został następcą o. prof. Leona Dyczewskiego w Instytucie Socjologii KUL. – Był wspaniałym przykładem tego, w jaki sposób należy uprawiać naukę, czym jest rzetelność i profesjonalizm – tak wspominał swego nauczyciela i poprzednika.

O. prof. Leon Dyczewski zmarł 16 lutego. Miał 79 lat.

 

MaG/opr. PaW/ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version