04.12.2016 „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa”

lukasz kucharski

/Na zdjęciu Łukasz Kossowski i Grażyna Lutosławska/

„Japończycy pielgrzymują, patrzą godzinami na kwiat, a są przy tym najdzielniejszym, najpracowitszym z narodów, który kocha ojczyznę swą bez hałasu i frazeologii.” – pisał Feliks Manggha Jasieński. Między innymi te słowa przypomina Łukasz Kossowski w wydanej niedawno książce pt. „Wielka Fala”. Jej promocja odbyła się w Muzeum Lubelskim. Tom „Wielka fala. Inspiracje sztuką Japonii w polskim malarstwie i grafice” zawiera – jak czytamy w zapowiedzi książki – „dzieła zaczerpnięte ze źródła inspiracji: sztuki japońskiej i japonizującej grafiki europejskiej z kolekcji Feliksa Mangghi-Jasieńskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie (znajdującej się dziś częściowo w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha) oraz artystyczne efekty tej inspiracji – przykłady japonizującej sztuki polskiej, począwszy od przełomu XIX i XX wieku aż po dzień dzisiejszy. Książkę otwiera esej Małgorzaty Martini, kustosza japońskiej kolekcji Feliksa Jasieńskiego. Autorka opisuje dzieje kolekcji, charakteryzuje jej unikatowość i wysoki artystyczny poziom. Kolejny esej, traktujący o polskim japonizmie, jest efektem wieloletniej pracy Łukasza Kossowskiego. Autor ukazuje wyjątkowość inspiracji japońskich w sztuce polskiej na tle japonizmu europejskiego, a także udowadnia, że stanowią one brakujące, niezdefiniowane dotychczas przez badaczy, ogniwo polskiego symbolizmu. Japońskie ziarno, padając na polski grunt kulturowy, wydało owoc odmienny od japonizującej sztuki Zachodu. Środki artystyczne, przejęte ze sztuki japońskiej, stały się w sztuce polskiej narzędziami symbolizowania natury, ujawniając jednocześnie wspólnotę postaw artystów polskich i japońskich.” Łukasz Kossowski będzie gościem „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.

„Doświadczyć Japonii. Eksponaty z kolekcji Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.” To wystawa czynna w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. O sztuce Japonii i o lubelskiej ekspozycji opowie jej kuratorka, Anna Król.

„Album rodzinny” to przedstawienie teatru Grupa Chwilowa, które miało swoją premierę 5-go marca 1998 roku w Lublinie. Krzysztof Borowiec przygotował je razem z lubelskimi bardami: Markiem Andrzejewskim, Igorem Jaszczukiem, Janem Kondrakiem oraz gitarzystą z Litwy, Vidasem Svagzdysem. Skomponowali oni muzykę do tekstów Michała Bronisława Jagiełły, które Krzysztof Borowiec znalazł w latach 70-tych w podziemnym piśmie Puls. „Album rodzinny” był prezentowany kilkadziesiąt razy. Reżyser wrócił do niego po latach i czterokrotnie zaprezentował niedługo przed śmiercią. Tym razem w przedstawieniu wzięli udział Marek Andrzejewski, Krzysztof Borowiec, Łukasz Jemioła i Jan Kondrak. Kilka dni temu ukazała się płyta zatytułowana „Album rodzinny”, a koncert, który będzie ją promował odbędzie się 9 grudnia w studiu Radia Lublin. W programie przypomnę rozmowę z Krzysztofem Borowcem i jego synem, Jankiem, zarejestrowaną przy okazji powrotu „Albumu rodzinnego” na scenę w 2014 roku.

W ramach 21. Wschodniego Salonu Sztuki odbyła się w Lublinie organizowana przez Okręg Lubelski Związku Polskich Artystów Plastyków V Ogólnopolska konferencja „Wojna Kulturowa. Spór o pryncypia sztuki, czy ideologie?” . Gośćmi programu będą: dr Hubert Bilewicz z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, który mówił o „Artystach na polu walki” i prof. Józef Murzy z ASP w Krakowie, który zatytułował swój wykład „Sztuka – V władza w epoce schyłkowego postmodernizmu?”.

„Neodziady” to hasło „Bitwy o kulturę”, jaka rozegrała się w Teatrze Starym w Lublinie. Gościem Łukasza Drewniaka był Michał Zadara, który jako pierwszy polski reżyser zrealizował w Teatrze Polskim we Wrocławiu w ramach jednego spektaklu wszystkie części “Dziadów”, łącznie z Ustępem, przypisami i komentarzami poety. Jaki obraz romantyzmu, widzenia człowieka i świata wyłania się z tego projektu?

Na program, który na antenie tuż po godzinie 7.00, zaprasza Grażyna Lutosławska.

Fot. nadesłane

Exit mobile version