11.12.2016 „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa”

20161128 162401

/ Na zdjęciu od lewej: Sławomir Toman, Cezary Klimaszewski, Grażyna Lutosławska i Tomasz Zawadzki /

„Śmiertelnie poważna wystawa” czynna jest w Galerii Labirynt/Plaza w Lublinie. Jej kuratorami są Łukasz Huculak i Tomasz Zawadzki, a biorą w niej udział: Tomasz Bielak, Anna Bujak, Jakub Ciężki, Roland Grabkowski, Jan Gryka, Łukasz Huculak, Cezary Klimaszewski, Anna Kołodziejczyk, Piotr Korol, Robert Kuśmirowski, Kamil Moskowczenko, Tomasz Niedziółka, Zdzisław Nitka, Wojciech Pukocz, Kamil Stańczak, Sławomir Toman i Tomasz Zawadzki. „Czy w dzisiejszym mocno zlaicyzowanym społeczeństwie lęk przed śmiercią jest czymś więcej niż błahym dyskomfortem, który łatwo zagłuszamy, zanurzając się w strumieniu wirtualnych wrażeń dostarczanych przez multimedialne gadżety, lub wydając coraz większe pieniądze na medycynę estetyczną? – pytają organizatorzy. – Czy ktokolwiek dziś jeszcze jest w stanie zasępić się nad pośmiertnym losem swojej osobistej, niepowtarzalnej świadomości, której czaszka, przedmiot tyleż piękny, co żałosny, jest ostatnim, jakże wymownym schronieniem?” Gośćmi „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej będą Tomasz Zawadzki, Sławomir Toman i Cezary Klimaszewski.

„Umarłe miasto” Ericha Wolfganga Korngolda, to opera, którą wyreżyseruje Mariusz Treliński. Premiera widowiska odbędzie się w czerwcu przyszłego roku w Warszawie, a we wrześniu w Lublinie. Współproducentem wydarzenia jest Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Mariusz Treliński opowie o tych planach.

W „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” zapowiemy wydarzenia muzyczne. Koncert „OPUS MAGNUM – KUL’owskie wieczory z muzyką” odbędzie się z okazji 98. rocznicy powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w auli im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego KUL. z Nadzwyczajnym Koncertem Kameralnym wystąpi Lutosławski Quartet. „Oratorium na Boże Narodzenie” Bacha wykonane zostanie w związku z jubileuszem 40-lecia wydawnictwa Gaudium. O wydarzeniach opowie Teresa Księska Falger.

„Trzeba w życiu bardzo dużo rzeczy zrobić, żeby po śmierci ze dwie, trzy zostały”, mówił Andrzej Wajda. Zostały po nim nie tylko dzieła, które zapisały się w historii kina i teatru. Jakie ślady pozostawił w życiu tych, którzy spotkali go na swojej drodze? Na to pytanie odpowiadali podczas wtorkowej „Bitwy o kulturę” w Teatrze Starym w Lublinie Leszek Mądzik, reżyser, scenograf, założyciel Sceny Plastycznej KUL i Bartosz Michalak, autor wydanej w październiku tego roku książki „Wajda. Kronika wypadków filmowych”. W programie przedstawimy fragment spotkania.

Wrócimy też do spotkania w Teatrze Starym, którego gośćmi byli Barbara Krafftówna i autor książki „Krafftówna. W krainie czarów”, Remigiusz Grzela. Kilka dni temu Barbara Krafftówna obchodziła 88 urodziny.

Zaprasza Grażyna Lutosławska. Czas emisji: niedziela 07.00 – 11.00.

Fot. nadesłane

Exit mobile version