12.12.2016 „Dzień dobry Radio”

student 849829 960 720

Ponad  80 procent z nas odkłada jakieś czynności na później – wynika z badań dotyczących prokrastynacji wśród Polaków.

Prokrastynacja to tendencja do przekładania czegoś „na potem”. Najczęściej zwlekamy z wykonaniem czynności domowych, na których czele znajduje się sprzątanie. Tę czynność odkłada niemal połowa badanych. Następne na liście są zadania zawodowe, które odsuwa na później 15 procent Polaków.
– O tym jak często odkładamy rożne czynności, decydują wrodzone cechy osobowości, ale także sposób w jaki byliśmy wychowywani – wyjaśnia gość porannej audycji Radia Lublin –  dr Małgorzata Kostka-Szymańska z Instytutu Psychologii UMCS…

– Jeżeli rodzice wykształcali w nas cechy, związane z tym, że zadanie, które się rozpocznie, należy zakończyć, to mamy taką wypracowaną tendencję na przyszłość, że każdy plan powinien być doprowadzony do końca. Są tacy, którzy nie realizują określonych zadań i zupełnie dobrze się z tym czują. Nie mają poczucia, że to jest coś niewłaściwego. Być może takim osobom jest łatwiej żyć, dlatego, że nie mają obciążenia psychicznego taką sytuacją.

Z badań dotyczących prokrastynacji wynika, że częściej tendencje do odkładania czynności „na potem” mają osoby młodsze, częściej mężczyźni niż kobiety.

SuPer

Fot. pixabay.com

Exit mobile version