18.12.2016 „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa”

rozrywkowa

„Lekcje z kolekcji. Lubelskie kolekcje poza instytucjami” to tytuł wystawy Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, jaka czynna jest w Centrum Spotkania Kultur. Gośćmi programu będą: kuratorzy ekspozycji – Ernest Malik i Paulina Zarębska-Denysiuk oraz Waldemar Andzelm, Danuta Kuciak, Marzenna Sendecka, Piotr Sendecki i Tomasz Zawadzki. – Kolekcjonowanie jest zjawiskiem niemal naturalnym, od dawna towarzyszącym naszej kulturze – piszą organizatorzy. – To co gromadzimy świadczy o naszych zainteresowaniach, poglądach estetycznych, pozycji społecznej. Prywatne kolekcje, zarówno sztuki dawnej jak i współczesnej powstają w wielu miejscach. Często są to świadomie budowane zbiory, tworzone według przejrzystych założeń ideowych, ale także przy uwzględnieniu wartości artystycznej, a czasem rynkowej dzieł sztuki. Przyczynami kolekcjonowania najczęściej są: chęć otaczania się sztuką, żywa fascynacja współczesnymi trendami, potrzeba zajęcia postawy wartościującej wobec gromadzonych obiektów i fenomenów, do których się odnoszą. Na wystawie, obok dzieł z kolekcji LTZSP, znalazły się też prace ze zbiorów artystów (Danuta Kuciak, Sławomir Toman, Tomasz Zawadzki), kolekcjonerów anonimowych oraz fragment kolekcji kolekcjonera, a zarazem marszanda – Waldemara Andzelma.

„Ciemność” to ostatnie dzieło Stanisława Weremczuka (1932-2008), powieściopisarza, dramaturga, działacza społecznego i kulturalnego, urodzonego w Derewicznie koło Komarówki Podlaskiej. – W oparciu o własne przeżycia i bogatą wiedzę historyczną stworzył on przejmującą panoramę podlaskiej wsi w okresie hitlerowskiej okupacji – pisze wydawca (Norbertinum, Lublin 2016). – Sięgnął także po tragiczne obrazy prześladowań unitów na tych terenach w XIX wieku, aby wskazać na źródła wewnętrznego światła ludności Podlasia, pozwalającego trwać przy nadziei i wartościach pomimo szalejącego wokół terroru. Książkę przygotował do druku i opatrzył posłowiem Jarosław Cymerman, który będzie gościem programu.

– Życie polega na tłumaczeniu. Komuś czegoś i z czegoś na coś – przypomina za Zytą Oryszyn Jan Kondrak, który poprowadzi wieczorem w Muzeum Lubelskim w Lublinie kolejne spotkanie z cyklu „Galeria Postaci”. Pomysłodawca tego projektu będzie gościem „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej.”

Joanna Szczepkowska przypomni najpiękniejsze ballady Adama Mickiewicza w Dzielnicowym Domu Kultury „Węglin”. Będzie to ostatnie w tym roku spotkanie w cyklu „Wieczne Czytanie”. Zaprosi na nie kurator cyklu, Mateusz Nowak.

Zaprasza Grażyna Lutosławska. Czas emisji: niedziela 07.00 – 11.00.

Na zdjęciu od lewej: Tomasz Zawadzki, Grażyna Lutosławska, Danuta Kuciak /fot. Magda Sowińska/

 

Exit mobile version